| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani si sunt un gras nenorocit de 150kg.
De 4 ani am carcei la picioare, dar sunt foarte rare si scurte, dar foarte dureroase. De cele mai multe ori ma apuca instant in timp ce dorm si sunt atat de dureroase incat imi vine sa plang.
De 2 saptamani am inceput sa am dureri la gamba dreapta. Durerea a fost mica la inceput si am luat Zdrovit Maxi Mag si Zdrovit AntiCarcel ca asa mi-a sugerat farmacista iar durerea scadea pentru cateva ore dupa administrare.
Din pacate durerea a inceput sa creasca incat mediocamentele nu au mai putut sa am ajute. Cand stau in picioare ma doare foarte tare gamba dreapta si la atingere e tare ca piatra iar durerea e mult mai mare cand incerc sa urc pe scari. Am incercat sa ofer masaj in zona aia, dar ma doare foarte tare chiar si la o simpla atingere cu degetul.
Nu fac efort fizic sau miscare decat 4 ore pe seara.
Nu tin minte sa se fi intamplat ceva incat sa ma doara gamba dreapta.
Nu am nicio problema cu piciorul/gamba stangA.
Aud in jurul meu ca poate sa fie din cauza la cele 150kg sau ca am o lipsa de magneziu. Chiar nu stiu. Daca era din cauza la kg trebuia sa afecte si piciorul stang cred.
Care e motivul pentru care ma doare si cum pot scapa de durere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Oamenii supraponderali sau obezi (la asta cred ca te incadrezi mai degraba) sunt predispusi la multe afectiuni. In primul rand la boli cardiovasculare (care sunt cele mai periculoase), in al doilea rand au probleme cu picioarele pentru ca se pune o greutate foarte mare pe ele, probleme de respiratie, oboseala. Sa nu uitam de diabet.
Daca obezitatea nu se datoreaza unei probleme de sanatate si tu avand doar 19 ani iti va fi usor sa slabesti, daca vrei asta desigur.
Eu in locul tau as incepe cu un nutritionist si un antrenor personal (daca poti face sport).

| RAY a răspuns:

Ce inaltime ai?

| CtBogdan a răspuns (pentru RAY):

1.85

| RAY a răspuns (pentru CtBogdan):

Obezitate gradul 3, ce dumnezeu astepti, moartea sa vina sa iti comunice asta, trebuie sa slabesti in mod urgent, BMI = 43.8, ai nevoie de un regim de viata de sanatos + cardio, in prima faza trebuie sa urmaresti o dieta de 1500 de calori, mers pe jos o ora pe zi, ca apoi sa se reduce din calori si sa faci si 2, 3 ore de mers pe jos, nu va fi usor, esti predispus la multe boli

https://noutati-din-stiinta.blogspot.com/......sanatos%3F

| aXy99 a răspuns:

"Daca era din cauza la kg trebuia sa afecte si piciorul stang cred."
Probabil te sprijini mai mult pe piciorul drept fara sa iti dai seama. Incearca sa slabesti, este mult 150 kg. Daca ai peste 2m si faci sala, e alta treaba, dar nu cred ca e cazul.

"Nu fac efort fizic sau miscare decat 4 ore pe seara."
4 ore de efort fizic pe zi este foarte mult (dar bine, nu intelege gresit, e foarte bine). Ce faci mai exact?

| CtBogdan a răspuns (pentru aXy99):

4 ore mers grabit pe distante mari, urc scari, car galeti/bidoane cu apa, ma agat cu mainile de o bara si incerc sa fac tractiuni sau cel putin sa raman suspendat cateva minute, ma pun pe burta iar apoi ma ridic rapid in picioare si tot repetat de foarte multe ori. Am 1.85 si la sala nu am fost niciodata.

| RAY a răspuns (pentru CtBogdan):

Degeaba bagi sport daca consumi mult, ai nevoie de 3000 de cal pentru a pastra greutatea, categoric tu consumi mult mai mut, ce consumi?

| CtBogdan a răspuns (pentru RAY):

Dimineata fulgi de porumb cu lapte si 3 caise. la pranz imi bag intr-o jumatate de paine cascaval, rosie si salam ca sa fie rapid si sa nu pierd timpul. seara nu mananc. doar atat mananc intr-un decurs de 24 ore. sunt obez din cauza ca imi place sa mananc. mare nenorocit sunt ca stiu si ma vad da nu fac nimic sa ma schimb. am sa mor pe la 25 de ani.

| aXy99 a răspuns (pentru CtBogdan):

Miram-as sa faci tractiuni la 150 kg fara sa te duci la sala. Ti-ar trebui 5+ ani de sala sa faci o tractiune laughing

| CtBogdan a răspuns (pentru aXy99):

happy pai ti-am zis ca intentia e sa fac tractiune sau macar sa raman suspendat. viata de gras e rea ca lumea te vede puternic da uita ca ai slanina pe tine laughing

| RAY a răspuns (pentru CtBogdan):

Eu cred ca ai amnezie man

| CtBogdan a răspuns (pentru RAY):

Cand o sa ajung culturist o sa-ti trimit o poza cu mine happy

| RAY a răspuns (pentru CtBogdan):

Las asta tu vezi de grasimea care te ucide la propiu

| CtBogdan a răspuns (pentru RAY):

O sa mor de tanar la 25 de ani

| RAY a răspuns (pentru CtBogdan):

Nu o sa mori de tanar nu dramatiza, doar ca nici nu iti dai interesul sa slabesti

| Donsavas a răspuns:

Esti prea greu si la masa ta corporală se intampla sa ai astfel de simptome.
Mergi la un endocrinolog, ai tulburări hormonale de la alimentație.
Încearcă să renunți la zahar si sare si sa bei mai multa apa.
Pentru a te simti satul mai mult timp, mănâncă carbohidrati complecsi ca orasul brun, fasolea sau fulgii de ovăz.
Atenție! Bea multa apa deoarece corpul încearcă să rețină apa iar hidratandu te, vei elimina depozitele fiindca ii vei da de inteles ca bei apa si nu mai are nevoie sa retina.
Ia suplimente cu vitamina D! Se stie că vitamina asta poate reduce apetitul.
Renunta la prajeli si carne grasă! Palatele si sucurile sunt cele mai bune(dar fără sare si zahar!)

| Antopuff a răspuns:

Pai ti-ai cam raspuns singur la intrebare. La 150 de kg picioarele tale normal ca resimt greutatea. Ar trebui sa incerci sa scapi pentru nu e o greutate ok si o sa inceapa si alte probleme de sanatate.

| BaiatFinut22 a răspuns:

In mare parte este de vina greutatea pe care o ai sau o hidratare necorespunzatoare