| anonim_4396 a întrebat:

Salut va rog sa imi raspundeti daca stiti. Cat se mai poate trai cu cancer in ultima faza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nici medicii nu spun de multe ori corect. Stiu persoana careia i s-a dat 3 luni de trait si au trecut ani. Nici medicii n-o nimeresc dar noi niste profani aici pe net. Sunt doar niste indivizi zanatici care se cred medici pe aici.

| Violleta2022 a răspuns:

Ultima faza a cancerului este metastaza si in general este vorba de cateva saptamani de trait.
Acum trebuie sa stim la ce spui tu "ultima faza", la stadiul 4 de cancer, sau metastaza?

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Stadiul 4

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stadiul 4 este deja foarte avansat, dar nu disperati, fiti alaturi de persoana respectiva pentru ca-i in soc psihic.
In stadiul 3 si 4 se incepe direct cu chimoterapia, apoi operatia de extirpare a partii afectate de cancer, apoi iarasi chimoterapie, cel putin asa procedeaza cei din Australia si se pare ca au o rata de supravietuire foarte mare.
Multa credinta si putere si poate supravietuii.
Intamplarea face sa stiu astea pentru ca cea mai buan prietena a mea tocmai a trecut prn stadiul 3 de cancer ovarian, extrem de agresiv, extins pana la ficat.
A avut 3 transe de chimoterapie care i-au curata mult din cancer, iar la operatie tutul a decurs f bine, dupa operatie nemaiavand celulele cancerigene.
Preventiv i s-a mai dat 3 transe de chimo dupa operatie si si-a revenit.
Acum, este la 2 saptamani dupa ultima tarnsa de chimo si este pe un tratament naturist.

| CuriousStuff a răspuns:

Depinde de tipul cancerului, un termen limita general valabil nu se poate da. In stadiul de cancer in faza terminala supravietuirea e de pe o zi pe alta. Adica in orice zi poate sa decedeze. Dar cum am zis, depinde de tipul cancerului si de fiecare pacient in parte.