| corina_1184 a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu un regim alimentar(ce au voie si ce nu sa manance.) pentru cei care sufera de cancer la colon in ultima faza? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://google-viorica.blogspot.com/2010/02/despre-cancerul-de-colon.html
Îmi pare nespus de rău de situația ta.
Tatăl meu are cancer de prostată cu metastaze osoase și de un an de zile am mers prin toți doctorii din Pitești, unul mai prost ca altul, tocmai acum am descoperit. Nu mai refuzuri din partea lor, nu este nevoie de analiza aia sau ailaltă. Niște dobitoci care o să ne bage în pământ înainte de termen.
Eu mă aștept în orice moment să cedeze.
Pa, pa.

| corina_1184 explică (pentru Legiuitoarea):

Imi pare foarte rau. la mine tot tatal meu are aceasta problema. nimeni nu ii spune nimic concret, peste tot scrie regim alimentar dar nimeni nu ii spune concret ce. crying

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Uite aici ce poți face:
http://www.armonianaturii.ro/......82-articol
http://www.procto.ro/alimente-interzise-in-boala-de-colon-iritabil/, inclusiv în cancerul de colon.
Sănătate multă.
Pa, pa.

| Filip23 a răspuns:

Pai daca e in ultima faza nu stiu daca mai e o problema doar de regim. I-as recomanda biter romanesc diluat / biter suedez si propolis glicolic (cel alcoolic arde ). Ca regim se pune problema ce proteine ar mai avea voie. Cred ca doar carne de pui proaspata fiarta (poate ca la fiert ar merge si o sfecla rosie - pe care nu stiu daca e bine sa o consume pentru ca fermenteaza, si cimbru).
Poate ca merg si biscuiti cu ceai de napraznic, salvie si rostopasca- se spune ca ar fi anticancerigene.Pot fi consumate si pulbere trecuta prin sita. Daca are diaree e buna si scoarta de stejar (in afara de napraznic). Insa pedaleaza repede cu biterul romanesc. E cel mai tare. Vegetalele fermenteaza si umfla intestinul. Poate zeama de la compotul de mere.

Si un pomelnic la Manastirea Hadambu.