| BoysKiller a întrebat:

Salut,varu meu are abces(un fel de puroi la masea)daca stiti ce medicamente sa ia sau daca i va trece de la sine va rog ajutatil ca pe deasupra il mai doare maseaua tare.
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, trebuie să meargă la dentist să-i facă un drenaj ( un canal pe unde să "iasă" puroiul )!

Apoi, îi va prescrie antibiotice ( depinde ce anume, să nu aibă vreo alergie ).

În principiu, se poate lua Oxacilină din 6 în 6 ore, sau Ampicilină forte, etc.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Părerea mea e că trebuie să consulte dentistul, e cel mai bun „Medicamant" happy

| BoysKiller explică (pentru anonim_4396):

Pentru toti care ati zis sa mearga la dentist nu poate ca i trebuie rezervati si +toti doctorii is in vacanta plecati etc...

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Abcesul la masea se trateaza cu Augmentin de 1000 de miligrame, una la 12 ore - este antibiotic!
iar pentru durere antiinflamatorul Aflamil, una la 12 ore timp de 3 zile!
dar totusi intai recomand consultul unui medic stomatolog!
multa sanatate ii doresc happy

| oAaaNaa a răspuns:

In primul rand, nu e niciun uroi.e doar o umflatura..si eu am avut..am baut ceai si am luat aspirina. dinaia tamponata....si mi-a trecut in cateva zle.da mai bine te duci la medicul de familie. Funda?

| Mitrea_Valentina_1986 a răspuns:

Trebuie sa mearga la medic stomatolog infectia se poate agrava si poate pierde maseaua

| simpleMAN18 a răspuns:

Sa mearga la doctor
sau sa ia oxacilina, este pentru infectii

| razvanf a răspuns:

Nu poti cumpara antibiotice fara prescriptie, asa ca dentistul trebuie sa il vada si sa ii dea medicamente

| SaraSarelu a răspuns:

Ampicilina sau amoxacilina...