| redllyx a întrebat:

Vin si eu cu o intrebare. Am 17 ani si jumatate, sunt baiat si am "o problema" cu penisul meu. Aceasta problema consta in faptul ca la erectie, nu pot sa dau preputul de pe gland, adica la erectie glandul este prea mare ca sa il scot din preput. Precizez ca inca sunt virgin.
Este normal ce se intampla acum? Multumesc anticipat! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de FIMOZĂ :(

În cazul în care, într-adevăr, este vorba de fimoză, atunci - în majoritatea cazurilor ( depinde de gravitatea afecţiunii, gradul acesteia ) - NU se pot întreţine relaţii sexuale ( în mod normal )!

Şi, NU se forţează decalotarea deoarece există riscul unor complicaţii : parafimoză ( foarte GRAVĂ )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

În general, NU se efectuează intervenţia chirurgicală, ci se prescriu anumite creme cu antibiotic sau corticosteroizi ( ex: Betametazona/Betaderm ).

Toate cele bune.

| mihai69 a răspuns:

E normal, dar cu ceva voință și „exerciții" pielea se mai „lasă" și cu timpul nu vei mai avea probleme.

| Andrei123654789 a răspuns:

Nu vreau sa iti dau vesti proaste doar poti suferi de fimoza.Acest lucru nu se poate trata decat prin operatie si anume circumcizie din cate sti.Dar mai incearca, mai ales cand este flasc iar daca nu merge si te doare, ai nevoie de circumcizie neaparat.Nu este periculoasa dar este dureroasa deoarece glandul fiind sensibil o sa te tot doara ne mai avand preputul pentru a il proteja.

| redllyx explică (pentru Andrei123654789):

Eh, cand este flasc pot sa dau fara probleme. Ca sa va/iti dati/dai seama cand nu pot sa dau la o parte, vom face o comparatie. Sa zicem ca, cand penisul este flasc avem 0 % iar cand este in erectie avem 100%. Cam de la 70% nu pot sa il dau. Nu cred ca este vorba de fimoza aici.

| redllyx explică:

Eh, cand este flasc pot sa dau fara probleme. Ca sa va/iti dati/dai seama cand nu pot sa dau la o parte, vom face o comparatie. Sa zicem ca, cand penisul este flasc avem 0 % iar cand este in erectie avem 100%. Cam de la 70% nu pot sa il dau. Nu cred ca este vorba de fimoza aici.