| BCătălin91 a întrebat:

Voiam sa va intreb, doar daca stiti, daca dermatita seboreica a scalpului poate provoca si transpiratii excesive cand suntem expusi la temperaturi ridicate, cum ar fi pe timp de vara. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dermatita seboreica este o ciuperca a scalpului, care nu provoaca ridicarea temperaturii si transpiratia capului.
Dar soarele si caldura excesiva iti ridica temperatura corporala, inclusiv a capului, transpirand peste tot.
Transpiratia la cap, agraveaza deratita seboreica, deci, evita soarele, ori poarta ceva pe cap intotdeauna cand iesi la soare, sau cand mergi la plaja (palarie, sapca, coif).
Exista tratament pentru dermatita seboreica, prescris de medicul dermatolog.
In farmacii, mai exista un SAMPON cu NIZORAL, care se poate folosii cu succes in dermatita seboreica.
Daca vrei sa scapi de dermatita seboreica NU folosii deloc: creme de par, fixative, geluri sau alte produse de par.
Samponul trebuie sa fie bland, preferabil Johnson (cel de bebelusi), sau samponul cu Nizoral de la farmacie.

| crysty1222 a răspuns:

Din cate stiu, nu are nici-o treaba dermatita seboreica cu transpiratia excesiva. Din contra, transpiratia poate agrava dermatita daca nu se mentine o igiena corespunzatoare. Eu sufar de transpiratie excesiva si iti pot spune ca transpir pe tot corpul, mai ales pe scalp de mi se scurge transpiratia pe fata, si nu sufar de dermatita seboreica.

| BCătălin91 explică (pentru crysty1222):

Eu doar pe scalp am problema asta, si ma gandeam ca de la asta ar putea fi cauza, ca oricum cojile astea apar in continuu si in continuu. Oricum o sa incerc sa folosesc sampoane axate pe controlul de sebum sa vad de apar ceva rezultate pozitive. Legat de transpiratie nu imi mai pot da seama pana vara urmatoare...

| єχcєєℓ a răspuns (pentru BCătălin91):

Eu am și pe față coji dar dispar destul de repede dacă sunt expus la soare câteva zile să zicem. De transpirat, transpir în ultimul hal și când mă îmbrac laughing Dar n-are legătură. Am fost la dermatolog și mi-a zis că orice aș încerca pentru transpirație (fruntea și palmele mă deranjează) încerc degeaba că fiecare om e într-un fel, unii transpiră mai mult, alții mai puțin. Am încercat tot felul de șampoane, mi s-au recomandat cele pe bază de chetoconazol dar și johnson's baby, singrul care chiar m-a curățat a fost șamponul dan free (pe care nu îl mai găsesc în farmacii). Acum folosesc o soluție, o aplic pe părul umed și o las 10-15 minute apui mă duc și mă spăl cu șampon normal, nu mai știu cum se numește și nu știu unde am pus-o laughing