| Tamaș_Edi_1996 a întrebat:

Salutare
Am problema asta cu dermatita seboreica in zona scalpului care produce multa matreata. Stiti vreo crema ceva, un sampon care sa-si faca efectul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei, un sampon foarte laudat este Kelual DS de la Ducray. Se aplica de 2 ori pe saptamana ( maxim de 3 ori, pentru unele scalpuri 3 aplicari pot fi prea mult - daca vrei sa il aplici de 3 ori pe saptamana nu face asta din prima saptamana, da-i timp scalpului sa se obisnuiasca cu formula produsului ) si la restul samponarilor poti sa folosesti un sampon care-ti prieste tie.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10019925

Pe langa un sampon care sa te ajute sa combati ciuperca ce provoaca matreata poti sa iei ca tratament adjuvant simbiotice ( probiotice + prebiotice cu o cantitate cat mai mare de bacterii vii )
https://www.pcfarm.ro/......-AboPharma
Poti sa consumi si alimente care le contin :
https://chihealth.co/wp-content/uploads/2016/05/probiotics-prebiotics.png
https://static.wixstatic.com/......2c~mv2.png

Eu aveam probleme cu matreata si am scapat cu Selsun Blue pentru matreata/par normal ( cel albastru, exista o varianta si pe verde pe care nu am incercat-o ) sau cu Nizoral.
Experienta cu Nizoral nu o mai stiu, imi amintesc ca a avut efect dar la vreo 4 ani aparuse iar matreata si mi-am luat Selsun Blue.De la prima aplicare nu mai aveam prurit/mancarimi, iar matreata a disparut dupa vreo 5-7 aplicari. Selsun Blue il gasesti in farmaciile Help Net dar poti sa-l cauti pe net, eu am dat 60 de lei pe el.
Poti sa-l comanzi de la farmacia tei ( e mult mai ieftin - 37 lei ) sau sa cauti tu alte site-uri :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10017303

3 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Incearca sa te speli cu sampoane naturiste, de exemplu samponul antimatreata cu sulf si urzica sau pe cel cu rezorcina, salcie si alantoina. Le gasesti la plafar. De asemenea uleiul din arbore de ceai e foarte eficient in caz de dermatita si sampoanele care il contin sunt bune. Incearca crema antifungica Miconazol. Eu asa am reusit sa scap de matreata, mancarimi ale scalpului si exces de sebum.

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Nu este recomandat sa folosesti sampoane fara o consultatie dermatologica de specialitate. Trebuie sa folosesti un sampon adecvat scalpului tau si pentru tenul tau intrucat folosirea altor sampoane ar putea agrava situatia sau din contra nu ai vedea nici un rezultat. Asadar, pentru un tratament adecvat iti recomand sa mergi la un consult de specialitate dermatologic. Daca ai bilet de trimitere de la medicul de familie nu vei plati consultatia la dermatolog asadar nu te costa nimic sa faci acest consult.

| Gentlemans a răspuns:

Spala-te numai cu head & shoulders classic clean maseaza foarte bine capul cu el circa 5 minute la fiecare spalare si ai sa vezi rezultatele.