| Scarlat_Seby_1999 a întrebat:

Vreau sa devin medic pe ambulanta/Smurd și sunt la liceu. Voiam sa îmi spuneți niște cărți de început, cărți de medicina generala sau ce ma pot ajuta în acest domeniu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Vreau sa devin medic pe ambulanta...sa îmi spuneți niște cărți"

manualele de română, de mate, și alealalte de bac, de clasele a 9-12

| Scarlat_Seby_1999 explică (pentru sierra1):

Mulțumesc dar n-ai înțeles laughing (

| sierra1 a răspuns (pentru Scarlat_Seby_1999):

Cu plăcere dar nici tu n-ai ințeles.
Mai ai vreo 3 ani de liceu - aia e prioritatea ta (in caz că nu știai)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de invatat poti sa te pui sa inveti toata medicina. In perioada asta nu sunt dar poti merge la cursuri de prim ajutor. Eu am facut unul si te invata anumite manevre

| Dana2103 a răspuns:

Chimie organica de liceu si anatomie

| NunuNini a răspuns:

Ca sa devii "medic pe ambulanta" trebuie sa faci cei 6 ani de medicina dupa ce termini liceul si promovezi bacalaureatul cu o nota cat mai mare. Concurenta a reinceput sa fie mare. Apoi, specializarea in medicina de urgenta. Rezidentiat si tot tacamul. In final, si medic pe ambulanta.
Pentru "inceput", anatomia, biologia, chimia, fizica, fara sa neglijezi matematica, romana si restul.

| wexceptional a răspuns:

Cauta ghidul de prim ajutor si fa voluntariat la crucea rosie sau in alta parte