| leaky35 a întrebat:

Salut, vreau sa efectuez o operatie de circumcizie si vreau sa stiu daca aceasta include si operatia de frenoplastie. Adica cand se va indeparta pielea din exces se va indeparta si acea "ata"? Sau este nevoie de doua operatii diferite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este nevoie sa indepartezi nici o ata, ca aceea este bine sa ramana aoclo ca penisul sa nu devina insensibil.

In orice caz, odata cu circumcizia se rezolva totul fiindca acum nu ata preputului este cea care nu te lasa sa decalotezi penisul, ci FIMOZA pe care o ai si ceea necesita o mica interventie chirurgicala (nici nu se poate numi "operatie", fiindca dureaza numai 10-15min si se face sub anestezie locala, dupa care pleci vesel acasa, pe picioarele tale).

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Este chiar necesar sa faci asta?