| LucianMusic a întrebat:

Salut, vreau sa merg la un nutritionist. Ajuta cu ceva sau sunt doar bani aruncati? Vreau sa slabesc cam 15kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Bineînțeles că e indicat să mergi la unul, însă trebuie să alegi cu mare atenție la ce nutriționist mergi. Unii au „numele" doar de formă: îți dau o dietă trasă la xerox. La un nutriționist doar cu numele am fost și eu acum câțiva ani. Îmi recomandase să renunț la orice fel de grăsime. Aș fi înțeles asta dacă era vorba de grăsimi hidrogenate(margarină, de exemplu), dar îmi zisese să nu mănânc nici oleaginoase(nuci, migdale, semințe etc) care au grăsimi sănătoase. Pe lângă asta, există grăsimi esențiale de care corpul are neapărată nevoie. Îmi recomandase să renunț la iaurt cu conținut mai mare de grăsime(cum ar fi iaurtul grecesc, 10%) și să mănânc iaurturi degresate(în care grăsimea scoasă e înlocuită cu zahăr pentru a avea gust bun), fie ele și cu fructe, deci cu mai mult zahăr. Astea-s așa ca să îți faci o idee, să știi de ce să te ferești. Cere păreri înainte, caută recomandări pe internet, cere detalii persoanelor care au mai fost la acel medic. Medicul trebuie să se sfătuiască cu tine, să te întrebe ce îți place să consumi, să îți dea alternative pentru mâncărurile nesănătoase sau pentru cele sănătoase, dar al căror gust nu te prea încântă. Din ce oraș ești?
PS: Nu uita de sport. O să slăbești și mai repede, și mai frumos.

| LucianMusic explică (pentru anamariarot):

Stau in Belgia, invat aici etc. Pe langa mine sunt vri-o 4 nutriotionisti.

| LucianMusic explică (pentru anamariarot):

Aici in Belgia sunt multi nutritionisti dar e greu de ales. In Romania stau in Suceava.

| anamariarot a răspuns (pentru LucianMusic):

Prin recomandări cred că poți alege unul bun. Scrie-i numele pe internet să vezi ce spun și alții

8 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Ajuta doar daca ai suficienta ambitie sa manaci exact cum iti spune specialistul dar daca nu respecti intocmai indicatiile nu are sens sa dai banii ca nu slabesti

| peperonies a răspuns:

Bani aruncati.
daca vrei sa slabesti nu mai bea altceva in afara de apa si nu mai manca nimic facut cu zahar, faina, orez sau cartofi. e atat de simplu. fa asta o luna si daca nu esti multumit vino inapoi aici si zi-mi ca sunt idiot.

Răspuns utilizator avertizat