| Anonimjsjwkepdpwlql a întrebat:

Salut! Vreau sa spun ca am o problema cu digestia foarte mare, am facut si o ecografie acum cateva zile si banuiesc ca e posibil sa am sindromul colonului iritabil.Simptomele mele sunt bolboroseli zgomotoase asemănătoare cu chioraitul matelor,flatulenta, uneori probleme cu scaunul si crampe abdominale.Cred ca aceasta problema mi-a aparut din cauza stresului,dar adevarata problema e ca imi distruge viata socială. Nu pot sta nicăieri fără sa ma apuce niste crampe sau sa apara flatulenta. Chestia e ca acum iau niste pastile si incerc sa tin o dieta,dar voi avea saptamana aceasta o excursie si imi e teama ca nu cumva sa nu am probleme pe acolo, caci voi dormi o noapte.Va rog tare mult sa ma ajutati,treaba este foarte serioasa si nu mai suport sa rada cineva de mine(nimeni nu stie ce am,iar cei ce stiu mai mult rad de asta, mai ales cand aud ca am flatulenta excesiva).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Flatulenta o ai de la mincare, elimina din alimentatie, cartofii fasolea mazarea, acidulate cola apă minerala cafeaua, bea ceaiuri bea apă plata maninca legume fructe salata verde, numai minca carne deloc, ca aia produce basini

| dullcat a răspuns:

Buna.Ai mers cu rezultatele ecografiei la medic? Mai mult decat sugestii naturiste nu cred ca ar trebui sa primesti pe aici. Poate ai dezvoltat si o intoleranta la gluten, sau alt ingredient care se gaseste in multe produse din comert? Asa cum a spus cineva mai sus, confirm si eu pentru ceaiul de menta, ajuta impotriva balonarii si crampelor.

Eu intampin aceste simptome cand beau lapte sau consum o anumita paine din comert.Cand eram copil nu aveam aceasta problema.La fel ca si alergiile, nu stii cand pot aparea in orice etapa a vietii.Dar nu e nimic tragic. Sa stii ca in timpul somnului oricum toti oamenii au gaze. laughing De aia trebuie aerisit dupa somn.Deci nu-ti fa griji.

| Anonimjsjwkepdpwlql explică (pentru dullcat):

În nu am mers cu rezultatele ecografiei la medic pentru că doamna de acolo mi-a zis ca mai întâi să îmi iau tratamentul pentru o perioadă, urmând chiar să fac din nou niște analize(am mai făcut anul acesta dar trebuie actualizate după o perioadă de tratament). Legat de intoleranță, mi s-a zis acolo că e posibil să fie o intoleranță, în special la lactoză(obișnuiam să consum foarte mult lapte și iaurturi tip budincă). După ce m-am informat foarte mult am constatat că cel mai probabil este o infecție sau colon iritabil(apărut în urma stresului)

| MironMihaela a răspuns:

Sa va faceti si analiza pt.Helicobacter pilori.E nevoie si de regim alimentar sau macar nistr reguli alimentare.Fructe crude consumi dupa 2 ore dupa felul principal si un probiotic te va ajuta.Sanatate!

| natur a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la un medic gastroenterolog.