| papuciirupti a întrebat:

Help! de cca 9 luni am probleme cu stomacul/intestinele... am avut h.p. si atunci aveam flatulenta excesiva orice as fi mancat. m-am tratat de h.p si acum flatulenta nu mai este excesiva ci apare la o jumatate de ora dupa ce mananc si ma tine cam 3-4 ore dupa care se opreste si reapare dupa masa. flatulenta in schimb este mai accentuata noaptea, dimineata nu poti sa stai in camera. scaunul este o pasta ceva mai tare si uneori ma doare stomacul, am crampe.
am mancat 3 mese fara gustari dar se manifesta la fel; am mancat mai des dar mult mai putin dar aceeasi senzatie; nu mananc prajeli de luni buni, nu beau acidulate nici bere sau alcool, nu fumez. am baut si beau ceaiuri de plante medicinale care ajuta la flatulenta gen musatel, flori de salcam in combinatie cu altele dar putine: galbenele, flori de tei, sunatoare, menta.
simt ca nu mai am putere sa lupt cu asta, nu stiu ce sa mai fac crying
ceva solutii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca sa iei o cura completa de Eubiotic. E posibil sa ai un dezechilibru al florei intestinale.

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Spune mai multe despre asta te rog frumos

| Brigaela a răspuns (pentru papuciirupti):

Nu prea inteleg ce vrei sa iti spun, ti-am spus totul practic.
NU pot sti mai multe fara sa te consult, dar exista posibilitatea sa ai o flora schimbata care sa determine simptomele pe care le spui. Eubiotic este un medicament practic lipsit de riscuri si efecte adverse, poti incerca sa ii o cutie exact cum scrie pe ambalaj, pentru reechilibrarea florei. NU este sigur ca va merge, dar este ieftin, lipsit de pericole si poate functiona

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Am inteles.
ma gandeam ca de maine sa incep din nou cu ultimele pastile care mai m-au ajutat vizibil si anume nexium si pilorix, credeti ca ar fi o idee buna sau sa iau acel eubiotic de care mi-ati spus? le pot lua si pe toate?
totusi cafea am voie sa beau? am baut ieri si azi de pofta happy

| Brigaela a răspuns (pentru papuciirupti):

Nexiumul il poti lua numai cu recomandare medicala, nu este un medicament pe care sa decizi singur cand il iei. Faptul ca ti-a facut bine altadata nu este in nici un caz un argument pentru o noua cura.
Cat timp ai probleme cu stomacul, ar fi bine sa eviti cafeaua. Daca ti-e pofta poti bea un sfert de cescuta mica, dar nu prea des (de maxim 2-3 ori pe luna)

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Am inteles, maine ma duc sa cumpar acel eubiotic si iau si pilorixul. va multumesc mult

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Am cumparat acel eubiotic si deja am luat o pastila. am observat rezultate de la bine spre foarte bine si cred ca tranzitul a fost influentat de inot. de 5 zile am fost zilnic, am inotat pana am facut febra musculara laughing, credeti ca de vina ar fi tot flora?

| Brigaela a răspuns (pentru papuciirupti):

Nu stiu, era doar o parere, asa cum am zis, fara sa te consult si presupunand ca mi-ai dat toate datele necesare. Daca mi-ai ascuns ceva atata de important, cum ar fi faptul ca a ai avut o evolutie foarte buna sub influenta inotului, cum as fi putut sti eu?

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Am scris asta imediat dupa ce am realizat si eu, dupa ce am gandit putin. puteti fi sigura ca am fost sincer, caut sa scap de aceasta problema si nu sa joc un rol pe net

| J0B0MAT a răspuns:

Ecograf ai făcut?

| papuciirupti explică (pentru J0B0MAT):

Gen aia la gravide, da.

| Kiki20098 a răspuns:

Eu am fix aceeasi problema ca si tine, ma balonez, si ma doare burta, am si constipatie, si am dureri intestinale, uneori si greturi..am fost la medic si am avut gastrita, dar m-am tratat, am dat diefrite analize si nu am nimic altceva.Acum eu nu mai inteleg, Cam de un an durerile persista mai ales seara, uneori cam cateva zile nu ma doare burta, insa nu pot scapa de balonari.si la fel ca si tine nu manac prajeli., beau ceaiuri si incerc sa manac sanatos. Parca am o teama, nu stiu ce este de accea nu ma pot ajuta nici pe mine, nici pe tine sad

| papuciirupti explică (pentru Kiki20098):

Cand am fost la medici (4) toti mi-au zis de gastrita, eu am si slabit de atunci si sincer sa fiu nici nu mai imi doresc asa sa traiesc, am pierdut cam tot pe lumea asta desi nu inteleg de ce. eu am uneori gura amara si uitasem inainte au iesit cateva bubite pe piele care au aparut si acum (mai exact se increteste pielea si ma mananca)

| Kiki20098 a răspuns (pentru papuciirupti):

Nici eu nu-mi dau seama ce poate fi, parintii ma incurajeaza sa fiu linistita si-mi prepar ceaiuri.Insa eu nu pot fi, ei imi spun ca asa e adolescenta,...ce treaba are cu asta

| papuciirupti explică (pentru Kiki20098):

Este ceva medical, nu vreau sa te descurajez dar noi se pare ca am fost mai ''slabi'' si aceste E-uri si tot tacamul de chimicale ne-au ne-au afectat mai mult decat pe ceilalti.