| HellGirl0 a întrebat:

Vreau sa tin regim. Cum credeti ca as putea slabi destul de mult(5-6 kilograme)in vreo 2 saptamani si ceva?
De exemplu,eu dimineata nu mananc nimic,beau decat un ceai (neindulcit). La pranz mananc normal,dar tin cont de cat mananc,iar seara mai usor, o salata,un iaurt natural,etc. Ulei de floarea soarelui nu folosesc,doar ulei de struguri si de masline (despre care am auzit ca sunt foarte bune la regim).
Dar nu prea da rezultate.
Spuneti-mi ce-as putea manca in prima saptamana (dimineata,pranz,seara), la fel si in a doua. Si poate si cateva exercitii sportive...
Si nu vreau sa iau pastile sau siropuri pentru asa ceva!
Fundita :*.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

De ce vrei sa slabesti? Esti supraponderala sau e doar un moft al tau? Nu modul de a manca (ce, cum, cat, cand) este determinant intr-o cura de slabire ci modul in care ceea ce mananci este consumat de catre organism, adica MISCARE! La prima evaluare (dincolo de faptul ca nu stiu daca o cura de slabire iti este chiar necesara, pentru ca nu iti stiu varsta, inaltimea, greutatea etc), iti dau un sfat esential : mananca de doua ori mai putin decat pana acum si misca-te de doua ori mai mult decat pana acum. Miscare nu inseamna neaparat o activitate intr-un cadru organizat.Inseamna plimbari prelungite in pas vioi, bicicleta, role, alergat dupa minge, dans etc. Sanatate maxima iti doresc!

| HellGirl0 explică (pentru noktambul):

Nu,nu sunt supraponderala,nici macar "grasa" nu sunt laughing. Doar ca sunt destul de mica de statura si atunci cand pun cateva kilograme se aduna pe solduri si fund,si picioare... Si nu vreau sa fiu un schelet ambulant,doar sa mai dau putin jos! Cat despre miscare,fac in timpul liber (plus drum pana la scoala,ore de sport,si timpul liber ramas,cu plimbari pe bicicleta, fotbal, baschet, mers, etc.)
Multumesc!

| noktambul a răspuns (pentru HellGirl0):

Pai normal ca se aduna pe solduri, fund si picioare alea "cateva kilograme". Inseamna ca nu faci miscare suficienta. Caloriile acumulate prin mancare si neconsumate prin miscare se depun sub forma de grasime pe spatiile de insertie mai mari ale corpului : solduri, fund, burta, coapse. Acolo unde masa musculara este mai masiva. Doar nu o sa se acumuleze pe antebrate sau pe gambe. Nu te retine de la mancare (atentie la prajeli si junk food!) dar fii foarte atenta la modul in care arzi caloriile de care corpul tau nu are nevoie ca sa-si faca depozite din ele. Miscare, miscare, miscare!

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. mananca dimineata, chiar bine, ca sa te ajute la metabolism
2. iaurt natural = facut in casa de tine, alea cumparate sunt toate niste porcarii, mananca seara altceva
3. Asigura-ti din alimentatie tot ce ai nevoie ( proteine, carbohidrati, grasimi sanatoase, fibre, etc. )
4. SPORT, fara efort fizic nici nu se pune problema slabitului