| Tudorxqz a întrebat:

Salut,vreau sa va impartasesc problema mea din nastere la care nu ii stiu numele si nici nu stiu cum se poate trata, chiar daca port ochelari. Poate pentru unii din voi vi se pare ceva neimportant, dar pentru mine mi se pare ceva semigrav.Cand inchid ochiul stang vad perfect cu dreptul, dar cand inchid dreptul nu vad cu stangul. Daca stiti niste informatii despre problema medicala, va rog sa-mi scrieti.Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu cred ca se poate trata.Dar medicul oftalmolog chiar nu ti-a spus ce ar putea fi? Vezi si tu pe aici, desi nu are sens sa cauti tu pe google, ca de aceea mergi la control, nu?
https://www.oftapro.ro/ambliopia-sau-ochiul-lenes/

| Tudorxqz explică (pentru dullcat):

Oftamologul nu prea comunicativ
Desi am schimbat destui, cam toti au avut cate o parere diferita.Altul ma punea sa port plasturi, pe cand altul zicea ca o prostie.In fiecare an cand merg imi verifica dioptriile si imi spune daca mai sunt buni ochelarii

| Solann a răspuns:

"Cand inchid ochiul stang vad perfect cu dreptul"
E clar, ochiul stang este bolnav. Dar ce are, numai oftalmologul vede.
Tu ai fost la oftalmolog sau numai la optician? Oftalmologul consulta ochiul in profunzime, nu doar masoara dioptriile.

| Tudorxqz explică (pentru Solann):

La mine a masurat doar dioptriile

| dullcat a răspuns (pentru Tudorxqz):

Pai ala nu este consult adecvat.Du-te la o clinica unde exista medici oftalmologi, nu doar vanzatori de ochelari care te intreaba daca vezi literele de pe panou.

| Solann a răspuns (pentru Tudorxqz):

Dullcat5678a cum zice @ dullcat5678

| mrGri a răspuns:

Vezi sa nu fie strabism. Si adultii pot sa aiba daca nu l-au tratat in copilarie. Unul din ochi e posibil sa fi fost ok si sa fi capatat dioptrii la el din cauza lentilelor pe care le-ai folosit din cauza celuilalt ochi.