| roxkiss a întrebat:

Vreu o dieta rapida de slabire. Nu pot face sport fiindca am probleme cu sist osos asa ca am nevoie de niste diete ce nu includ ex fizice. Ceva de felu. Dieta cu otet de mere. La mine insa nu a mers. Altele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| kar1GaNNN a răspuns:

Buna.
Uita-te putin aici in acest articol si citeste totul despre o dieta sanatoasa si RAPIDA.
http://healthy.kudika.ro/......-zile.html

| pietrean a răspuns:

Dietele "rapide" sunt cele mai periculoase! Destabilizeaza functionarea in parametri normali,a organismului.
In ceea ce priveste,de exemplu,dieta cu otet de mere,nu ar fi recomandata,ca te poti imbolnavi si de stomac(din cauza aciditatii),pe langa problemele sistemului osos.
Ar trebui sa mananci trei mese principale+doua suplimente intre ele,toate in portii mici,care sa contina tot ce ii este necesar organismului:vitamine,minerale,proteine,lipide si glucide sanatoase,fibre, apa.
In ceea ce priveste ceaiul verde(vrac, nu la pliculete), este bine sa folosesti infuzie+o felie de lamaie, cand s-a mai racit ceaiul.Isi face efectul mai bine.Citeste ce raspuns i-am dat lui RaduOlanul3000.Eu am baut ceai verde(nu pentru cura de slabire), din cauza problemelor cu colesterolul si a varstei.

| kiri11 a răspuns:

Incearca suplimente de slabire, eu spre exemplu am folosit green cofee capsule si am slabit. Adevarul este ca am facut si sport dar nu am exagerat. happy

| roxkiss explică:

Am 16 ani 1. 57cm si 57 kg. Nu ma simt confortabil. Fiindca de obicei aveam 50 kg.

| Alexaandreea a răspuns:

Buna! Eu iti recomand cu incredere Dieta Rina(disociata)- la mine chiar a functionat!

| RaduI0Ianul3000 a răspuns:

Salut, stiu 2 diete bune
Prima este dieta cu carne, eu recomand carnea de porc si peste ( fara grasime carnea de proc) fara nimic altceva, fara paine, fara sare, legume sau fructe, doar carne, fiarta, la gratar, la cuptor, la mine in 2 zile am slabit 1, 5 kg dar inainte de asta sa mananci cateva pere care au efect laxativ, deoarece e posibil sa te constipi
A 2 a este cea care o tin eu :
eu mananc de 2 ori pe zi cu acest regim
o data dimineata sau pana in ora 10-11
iar a doua masa intre 2 -5
ce nu ai voie sa mananci paine, fara sare, fara prajeala, fara ulei sau grasime, zahar sau orice e dulce ( in afara de miere, dar consumata in cantitati foarte mici deoarece creste enorm pofta de mancare) fara paste, cartofi, orez
ce mananc eu : supe de legume cu fasole, mazare ( ambele reduc pofta de mancare), praz
nici o zi fara proteine! ciuperci carne ( fara mezeluri) lactate, oua fierte, soia
eu imi fac deseori salata de morcovi cu nuci ( ai voie nuci 1-2 ori pe saptamana un pumn) sau morcovi fierti cu 2 oua fierte si un mar, salate cu branza sau cu nuci, fara otet ( acrite cu sare de lamaie), salate din fructe, mai ales strugurii, portocalele si kiwi
aceasta reteta este facuta de mine, poate fi folosita si cu efort fizic crescut ( la tine nu este cazul) se poate lua orice pastila prescrisa de medic si supliment alimentar ( exceptand pe cele luate de sportivi de exemplu proteinele sintetice luate de culturisti)
Interzic total consumarea de ceai verde, deoarece te vei constipa dupa ce nul vei mai lua si chiar si dupa ce iti vei revenii, vei avea scaunul rar 1 data la 2-3 zile, situ cazuri concrete, unde sa imbolnavit de boli grave de la ceai verde
Eu tin aceasta dieta 1-2 saptamani dupa care 3zile-o saptamana maresc putin portiile, atunci mananc un cartof, sau orez, ai voie sati satisfaci poftele o data pe luna de ex eu am mancat de paste o jumatate de felie de cozonac si 2 sarmale, iar in perioada de " abundenta" se poate manca o felie de paine, maxim 2 felii mici, nu groase, posibil prajite, la prajitor, nu in ulei

iar un sport care nu solicita oasele este inotul, mai intai intreaba medicul, iar daca nu ai voie sport, si nu ai probleme la inima, cu circulatia si altele, iti recomand sauna

| pietrean a răspuns (pentru RaduI0Ianul3000):

GRESIT,in ceea ce priveste folosirea ceaiului verde(infuzie)!
Nu constipa, nici atunci cand il consumi, nici dupa.Nu provoaca nici-o boala GRAVA! De unde ai mai scos-o si pe asta? Chinezii, beau asa ceva, de rup si sunt mai sanatosi de cat alte natii.Contine vitamine, minerale, este un antioxidant.
CEAIUL VERDE, accelereaza metabolismul, facand sa arda grasimile.