| Robotzzzi a întrebat:

Salut.Zilele trecute am cules de ceva fructe mici portocalii si cu spinii pe crengi... si am numai spini si aschi in pielea degetelor si nu le pod scoate nici cum cu acul.Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Cred ca e vorba de catina. Roaga pe cineva sa ti scoata spinii si dezinfecteaza zonele afectate cu Rivanol sau Betadine.

| Staif a răspuns:

Mergi la medic. Alta solutie nu ai.

| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Mergi la medic sau roagă pe cineva din familie să-ți scoată așchiile și spinii cu ajutorul unei pensete și cu o lupă. Urgent, se pot infecta!

| alex0297 a răspuns:

Salut!
Cred ca ar fi bine sa mergi la un chirurg plastician.