| DenissaDeea a întrebat:

Cum pot scoate spinii din degetele de la maini, mi-au intrat spini de la cactus si coronita domnului? au niste spini aproape minusculi"invizibili" si sunt tare durerosi? exista vreo solutie sa-i scot? se poate infecta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| al3xa_6696 a răspuns:

Nu stiu daca se poate infecta dar poti sa ii scoti cu o penseta sau sa rogi pe cineva sa incerce cu acul(e mai dureros:-s)
succeshappy

9 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Rogi pe cineva sa ii scoata.Foloseste penseta si pentru un rezultat garantat o lupa. La mine a fost ok.

| Annitu a răspuns:

Da...ai grija! trebuie sa ii scoti cat mai repede...incearca cu o pensetawinking. eu asa fac si functioneaza!big grin

:*

| meioana a răspuns:

...cu o pensetsau un ac... daca nu si nu vor... poate ca daca te duci la doctor vor iesi...se pot infectahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vazut la televizor un reportaj despre asa ceva. era un copil care cazuse intr-un cactus si avea foarte multi. solutia care au gasit-o medicii a fost sa foloseasca ceara de epilat.si a mers
incearca asta daca nu sunt intrati de tot in piele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu n-am reusit niciodata, da mai mult de o zi nu m-au suparat. Interesant e ca dupa ce am patit-o prima data, am inceput sa fiu atent, da' tot dau peste ei, ca am prea multi prin casa si inevitabil big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna cred ca tres sa pui miinile in benzina si sa le tii vreo 2 ore,, cred ca asa, eu tot am patit cu cactusul si nea ajutat benzina...succes!

| Silviu_Petre_1978 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bună seara. A mers cu benzina?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu am si eu o problema am inghitit un spin de peste si il simt in gateste foarte rau si nu stiu ce sa fac sa-l scot sau sa iau ceva sa se macereze pentru ca ma deranjeaza

| adynna_8265 a răspuns:

Eu zic sa te duci la un control medical pentru ca este posibil sa se infecteze...mult noroc pupici:*:*:*