| NYØ2002 a întrebat:

A folosit cineva pana acum carbune pentru albirea dintilor? M-as duce la dentist dar costa mult.

Am auzit ca se face tratamentul cam 7-14 zile.Cam cam ce cantitate are si cat ma tine o cutie?
Mie la un dinte dentistul mi-a plombat o masea si se vede diferenta intre plomba si dinte. Dintele e intr-un fel mov, vanat.
Voi ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dintii tai au culoarea oaselor, usor galbui.
Daca are nuanta mai inchisa si a trebuit deja plombat, atunci inseamna ca acel dinte este "mort", nu mai preia din organism necesarul de substante. Fii pregatit ca, acel dinte se va sfarama, dupa care va trebui aplicata o coroana sau un pod dentar. In acel caz, culoarea se va alege identic cu restul dintilor, mai ales daca este la loc vizibil.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Parere: Nu-ti albii dintii, ii pefect natural ca acestia sa aiba o nuanta usor galbuie. Nu-s informat asa de bine despre metodele de albire insa am impresia ca albirea cu carbune iti provoaca daune smaltului dintilor. Eu in locul tau i-as lasa asa, ii o risipa de bani si un posibil risc pentru proprii dinti.