| AlexandruPorfir a întrebat:

Salutare! Acum 1 an am fost la dermatolog pentru o crema de coșuri. Dermatologul mi-a spus ca e normal pentru vârstă mea sa am cosuri(14ani) iar după 1 an tot nu mi-au dispărut. Știți soluții naturale prin care pot scăpa de coșuri? Cum ar fi : sa bei 2 l de apa pe zi, sa mananci sănătos etc)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauta intre raspunsurile mele mai vechi cuvantul "drojdie".
Am descris in mai multe randuri tratamentul invatat si folosit de mine, cand am fost de varsta ta.
In cateva saptamani dispar "cosurile tineretii".

| Simpatic a răspuns:

In primul rand acneea nu e data de ceea ce mananci, multi zic ca daca bei suc acidulat, mananci prajeli si dulce mult contribuie la cresterea numarului de cosuri, e real nu zic nu DAR nu alimentatia e cea care da acneea ci un alt mecanism mult mai complex care consta in hiperproductia glandelor sebacee.
Eu zic ca deocamadata sa mananci mai sanatos si sa stai asa fara sa mai mergi la dermatolog, dupa ce trece pubertatea daca mai ai acnee atunci e de dermatologi, dar nu cremele sunt cele care trateaza, cremele dau cu vopsea peste rugina daca intelegi, iar rugina ramane tot acolo, cauza trebuie descoperita, nu tratarea simptomelor.
Iti spune cineva care a folosit creme de mii de euro pentru asta si nu au facut nicio branza. Cremele sunt o gaselnita mai ales frantuzesca ca sa iti ia banii, bani aruncati aiurea pe fereastra.
Ori tu cum ai zis esti mic de ani si e posibil ca acneea ta peste cativa ani sa treaca de la sine!

| Sekim a răspuns (pentru Simpatic):

E ilogic ce spui. Glandele sebacee produc sebum oricum, chiar daca ai acnee, chiar daca nu ai. Daca alimentația este primul factor care influențează hiperproductia de sebum, cum poți să spui că nu alimentația contează cel mai mult? rolling on the floor E ca și cum ai spune că nu zaharul produce diabet, ci glucoza din sânge. " Cauza trebuie descoperită, nu tratate simptomele ", what? Deci în concluzie, acneea nu contează, dar cauzele trebuie tratate rolling on the floor

| Simpatic a răspuns (pentru Sekim):

Esti vreun medic ca asa lasi de inteles in aroganta ta.
Eu am avut hiper secretie a sebaceelor, e o dereglare care nu se produce de la mancare, ci un fel a lor de a fi, cum te nasti intr-un fel.
Vorbeste doar daca stii nu dupa ceea ce scrie x si y pe google, ca google doar indexeaza nu cunoaste realitatea.
Acneea nu e de la alimentatie mr. cult, ea poate fi de la o multitudine de factori, exista si microbi la nivelul dermei care fac sa iasa acnee anumite streptococi, stafilococi etc de asta la institutul cantacuzino multi au primit vaccinuri impotriva acestor microbi si dupa o perioada au constat ca pielea lor se refacuse, numai aveau cosuri...asta in cazul celor cu microbi in corp, microbi care dadeau acea forma de acnee.
Eu am avut altceva, dupa ce am luat pastile mancam la fel aceleasi chestii si nu imi mai ieseau cosuri, inainte toti dermatologii habarnistic a si tine recomandau regim, regimul nu facea niciun lucru pentru ca nu asta e cauza.
Iar ce balarii arunci tu cu diabetul zaharat (nu toate formele!) ca e in directa legatura cu zaharul introdus arata cat de multe stii raportat la problema cu acneea.
vedeti-va ma de traba voastra ca tabula rasa va nasteti si tot asa traiti.

| Sekim a răspuns (pentru Simpatic):

Da frate știi tu care te contrazici la fiecare 2 propoziții, nu are rost sa stau sa explic degeaba. Se pare că nu poți să ții o discuție, ai dat o in stilul tipicului român. Nu mă miră de ce nu te a votat nimeni pentru userul anului și erai frustrat de asta când au fost alegerile. Vorbești din întâmplarea ta de parcă tu ești singurul care a avut acnee mai agravată până acum. Faptul că tu considerai că mâncai sănătos sau foloseai produse corecte nu înseamnă că ce zic eu e greșit dar mă rog, știi tu mai bine rolling on the floor. Spor, nu o sa mai răspund.

| Simpatic a răspuns (pentru Sekim):

Userul anului, ma faci sa rad, de cand imi pasa mie de userul anului, acela e un concurs de popularitate, il poti castiga daca esti pupincurist, mie nu-mi pasa de asta, nici prestigiul si nici vreun premiu, eu tot ce-mi doresc imi cumpar nu astept sa primesc de la cineva, de la parinti cum e cazul tau jucatorule de xbox.
Se pare ca tare te intereseaza activitatea mea pe site daca ma urmaresti, inseamna ca eu sunt cineva si tu un nimeni! laughing
pentru cultura ta generala sunt sute de persoane care pana acum mi-au scris in privat sa-i ajut cu diferite sfaturi, oameni care apreciaza ceea ce scriu si ce ii indrum sa faca, fraiere eu sunt SINGURUL de aici care a consiliat gratuit tineri sa nu se sinucida. cand vei ajunge la jumatate din nivelul meu atunci iti voi permite sa imi vorbesti, pana atunci taci ca melcul in iarba si joc de glezna.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sa mananci sănătos. Da, dietă vegană, sau cel puțin, mai multe leguneși fructe și doar puține animale.

| Lukasssz a răspuns:

Iti recomand sa faci sex cu o fata.

| Sekim a răspuns:

Exista diverse motive pentru care pot apărea cosuri. Alimente care influențează apariția coșurilor : carne, oua, lactate, sucuri ( cele cu acid, desi șansă să ai coșuri de la acid este foarte mica, rar întâlnită ). Cei mai importanți factori sunt igiena și alimentația. Daca mănânci sănătos și folosești un săpun de curățare faciala, o sa vezi rezultate ( nu vad rostul cremelor speciale sau pastilelor, nu sunt necesare ).

| Simpatic a răspuns (pentru Sekim):

Exista forme nasoale de acnee care practic distrug psihic pacientul, este ceea ce se numeste acnee vulgara si nu se poate face nimic decat apelarea la acele pastiule otravuri de care am vorbit eu acum cativa ani...din pacate acele pastile vin la pachet cu multe multe efecte adeverse chiar daca te scapa de acnee, insa lasa sechele pe viata, dau depresie cronica si asa mai departe.

| Sekim a răspuns (pentru Simpatic):

Distrug psihic omul slab. Din fericire, acneea, orice stadiu și gravitate ar avea se poate rezolva. Uneori exista cazuri fericite, iei anumite pastile și scapi, fara sa mănânci sănătos sau sa ai o igiena buna. Nu știu de ce ataci atât de rău pastilele, daca te uiti atent o sa vezi că au ingrediente folositoare, nu sunt făcute la mișto. Una e sa fie un medicament prost și una e sa coste mult și să nu îți funcționeze ție in special. In plus, nu înțeleg ce vorbești tu acolo, medicamentele acelea nu au cum sa producă depresie, depresia apare din nou cum am spus din cauza slăbiciunii mentale a omului respectiv. Fiecare corp răspunde în mod diferit la anumite medicamente, nu toate ajuta. Știu multi oameni pe care i am ajutat cu o alimentație corectă și igienă sa scape de acnee și crede-mă că am avut câțiva oameni care aveau niste forme dezastruoase. Nu a fost nevoie de medicamente sau ceva, doar grija fata de propria persoana.

| Simpatic a răspuns (pentru Sekim):

Esti un pusti coclit de maxim 18-20 de ani care crede ca stie ceva, si ce mare te dai mai copile.
Esti medic de laborator, unde ai avut tu pacienti? pe ce ai studiat "crede-mă că am avut câțiva oameni care aveau niste forme dezastruoase"
Medicamentul se numeste sotret (sau roacuttane) este cam singurul dupa piata care vindeca formele grave de acnee dar vine la pachet cu o mutitudine de efecte adeverse printre care si depresie forma grava, lasa-i pe cei care se pricep sa vorbeasca.
Am studiat la timpul acela mult acest medicament si stiu ce face si ce nu face.
Mintea nu este slaba, ca ea nu se caleste ca otelul, tu esti un om slab care nu ai habar de nimic.
In momentul in care se produce un dezechilibru in creier care scade cantitatea de serotonina prin mecanisme necunoscute, nici oamenii de stiinta care studiaza nu cunosc mecanismul, si inhiba anumiti receptori din creier, atunci apar forme de depresie, anxietate etc lucru care li se poate intampla fara probleme si celor fricosi cat si celor mai puternici mercenari, depresia nu are limite, daca se instaleaza nu ai ce sa-i faci indiferent de cum te cheama.
Vrei sa vezi si marturii unor oameni care au incercat sotret : https://avemleac.ro/roaccutane-sotret-efecte-secundare-grave/
cauta si pe net in engleza rezultatele sunt aceleasi, oameni distrusi de la medicamente, care au scapat de acnee. O multime de adolescenti si nu numai la nivel mondial care s-au sinucid la scurt timp dupa ce au urmat tratament cu acest medicament.
Daca tu esti asa puternic iti doresc sa se instaleze la tine depresia si apoi cu siguranta vom auzi ca a mai murit unul sinucigandu-se de la cat de puternic psihic era!
Inchei aceasta discutie caci cu papitoii nu am ce discuta, vezi-ti locul pe care-l ocupi aici si numai da raspunsuri aiurea si pe nas veteranilor, ca unii aveam scoala vietii bai putoiule de 2 lei!
Simpatik nu e terchea berchea care vorbeste din auzite, eu la tot ce dau raspunsuri fie m-am documentat puternic fie le-ar trait pe propria piele.
Mananca-ti borsul din farfurie si stai chill.

| Mihai244 a răspuns:

Fai un experiment, bea mai multa apa, redu prajelile si dulcurile, fai o poza cu tine acum si dupa alta peste 2 saptamani si trage o concluzie.