| gankers23 a întrebat:

Salutare,

Acum aproximativ 1 an a apărut o durere în dreapta, mai exact sub coaste. Am făcut un ecograf abdominal iar rezultatul a fost ca am pietricele la rinichi. Dupa un tratament și consum mult de lichide, durerea a persistat la fel și am mai mers la o noua consultatie si mi s-a recomandat Lithoren si ceai de Merișoare. Dupa administrarea lor, durerea a dispărut. Ulterior am mai făcut 1 ecograf la un medic diferit în același oraș care a zis ca nu mai am absolut nimic si ulterior am mai făcut altul în alt oras la care am primit tot răspunsul acesta si mi-a zis ca nu am avut pietre si nici nisip și probabil ceva pe la coaste. De câteva zile a reapărut din nou durerea în dreapta, este o durere suportabila dar se simte doar atunci când fac moscare, mai exact când merg sau dacă ma misc atunci când stau în picioare. Tin sa menționez ca dacă stau pe loc sau dacă stau în pat, nu am absolut nimic si nu simt nicio durere. Ma gândeam la varianta de a fi ceva pe la ficat sau pe la colon dar ma gândesc ca as avea durere si atunci când stau pe loc sau stau întins în pat.
Nu stiu ce sa mai fac, ultimul medic a zis ca, dacă persistă durerea sa fac un CT dar nu stiu dacă are rost.
Voi ce părere aveți? Poate sa fie ceva grav? Sa mai fac și alte investigații sau sa fie ceva traumatizare pe la mușchi, coaste etc.
Este ciudat pentru ca nu ma doare nimic atunci când alerg sau fac miscari mai bruște...

Astept răspunsurile voastre

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Pot sa fie foarte multe cauze.
În dreapta e fierea si ficatul din cate stiu.Incearca sa ti câteva zile o dieta fara prajeli si greșim si vezi cum te simti. Daca nu încearcă si niste analize de sânge pentru ficat.Si daca toate ies bine inseamna ca exista posibilitatea sa fie de la un nerv intercostal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă e sub coaste pe partea dreapta e posibil sa ai litiază biliară. Ai avut simptome neplăcute digestive in acest timp?

| gankers23 explică (pentru anonim_4396):

Hello,
Nu,nu am avut probleme digestive.
Ultima data am mai simțit durere prin ianuarie si de atunci pana luna asta, nimic
Uneori se simte durerea, alteori nu se simte
Este ciudat..Am făcut și analize sange si au ieșit bune cu excepția bilirubinei din urina care a iesit putin mai mare și mi s-a dat tratament, mi-au zis ca este o infecție ceva

| anonim_4396 a răspuns (pentru gankers23):

Bilirubina mare. Da, ai o mica problemă cu fierea. Ia suplimente alimentare coleretice.

| gankers23 explică (pentru anonim_4396):

Bilirubina nu a iesit mare în urina dar era pozitiva.
Ce suplimente oare sa iau?
Crezi ca este de la fiere durerea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru gankers23):

Colebil,Fiobilin,Anghirol. Dar continuă cu analizele la recomandarea medicului de familie in funcție de disconfortul/disconforturile tau/tale.

| Cksihja a răspuns:

Deci un medic a spus că ai pietre la rinichi apoi ai făcut tratament și au dispărut și tot de doare. deci pe lângă prima problemă descoperită mai ai și altele care cauzează durerea. Este foarte important să descrii durerea felul în care te doare și în ce moment pentru ca medicul să știe să localizeze problema precis. Dacă dai descrieri vagi medicul poate descoperi orice altceva.