| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, acum cateva zile m-am taiat la degetul mare si-a cam revenit rana am dat cu betadina dar a ramas puroi, intrebarea mea este se va m-ai lipi rana daca nu scot puroiul?
nu prea resizt sa scot puroiul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Buna.
Trebuie sa faci un drenaj pentru indepartarea infectiei si toalerea corecta si sterila a plagii.
Se inchide rana daca o tratezi corect.
Mergi la medicul de familie cel putin.
Pa, pa.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Frate ce ai tu acolo e o infectie.Mai stai vreo 2-3 saptamani cu puroiu-n deget si o sa-ti taie mana.Pasi spre rezolvarea problemei: Dezinfectarea zonei-scoaterea puroiului (de recomandat de catre un medic)-Dezinfectare din nou-Aplicare de crema cicatrizanta-Bandaj-Si un pupic de la o asistenta draguta sa treaca mai repede.

Bafta!