| ANNOMALY a întrebat:

Salutare.Am 15 ani si de mult ma apasa ceva pe suflet.Si anume fumatul.Am inceput sa fumez din Februarie anul acesta, Adica cam de 10 luni, In medie cam vreo 3-4 tigari pe zi. Cateodata mai mult sau mai putin. Nu stiu de ce fac chestia asta, pur si simplu in ultima vreme in fiecare noapte ma framanta gandul sa ma las, sunt comvins ca reusesc, dar a doua zi cand ies afara deja uit totul si fumez din nou. Nu stiu ce ma atrage la acest viciu si as vrea sa scap de el. in ultima saptamana fumez mai greu.cand inhalez fumul simt o anumita ingreunare sau o mica durere, seara cand ajung acasa ma apuca tusea si niste dureri de limba. As vrea sa scap de acest viciu. Am luat de mai multe ori decizia serioasa de a ma lasa dar degeaba cel mai mult am rezistat 2 zile este posibil sa sufar de vreo boala sau cancer

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| rater1994 a răspuns:

Te felicit ca vrei sa te lasi de fumat este ceva ce copii la varsta ta nici nu realizeaza ca ar trebui cel putin sa se lase. Cancer acum teoretic nu ai (Doamne ajuta adica sa nu ai recomand sa mergi la doctor) dar din cate inteleg simptomele sunt de cand te-ai apucat de fumat. Cel mai bine sa te lasi incearca sa vorbesti cu cineva (mama, tata, prietena daca e sau cel mai bun prieten ) sa te ajute sa te lasi de fumat poate fi un ajutor sa te "impinga" sa te lasi. Desi totul de tine depinde tu esti cel ce poate pentru ca tu esti cel ce fumeaza si cel ce face gestul/viciu. Singura modalitate ar fi ca tu sa te gandesti sa te lasi. Daca uiti dimineata de ce te-ai gandit seara incearca atunci sa te gandesti dimineata. De putut poti pentru ca esti om si totusi esti atat de tanar incat iti permiti sa zici "stop". E greu ma gandesc si eu ca e greu dar fi tu cel ce iti conduci viata nu tigarile. Si in plus a tot ceea ce iti face rau in final tu vei fi cel fericit. Daca anturaju e cel ce te face sa fumezi renunta la ei. Esti om si poti ti-a fost dat sa alegi nu ti-a fost dat sa faci. Bafta multa si sanatatehappy

| ANNOMALY explică (pentru rater1994):

Iti multumesc frumos! Si da, prietenii si parintii m-au rugat si ei de altfel sa ma las. Trebuie sa o fac! Sanatatea e pe primul loc! Doar e gratis, nu o strica... Dar totusi, ar fi nevoie de o vizita la doctor sau doar renuntat la fumat?

| rater1994 a răspuns (pentru ANNOMALY):

Poti sa renunti la fumat (oricum vei renuntahappy si doar in cazul in care persista problemele mergi la doctor. Dar repet tind sa cred ca e doar din cauza fumatului.

| ANNOMALY explică (pentru rater1994):

E posibil sa fie si o raceala din cauza vremii foarte reci? Zilele astea mi-a fost foarte frig.