| BuLaNNNeL a întrebat:

Salutare, am 19 ani si am nevoie de cateva sfaturi sau tratamente fie ele medicamentoase sau naturale impotriva `raului de masina`. De fiecare data cand plec cu masina fie ca stau in fata sau in spate imi este rau (ori cat de scurt sau lung este drumul, daca mai sunt si serpentine mai bine merg pe joshappy, dar imi este rau doar la dus, la intoarcere nu am nimic. Am incercat cu Metoclopramid, cocculine efect 0. Ce sfaturi, tratamente sau suplimente anti-rau de masina, anti-voma cunoasteti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Emetiral. Il stiu de cand eram copil si imi era rau. Isi facea efectul forte bine.

| Adry05 a răspuns:

Eu iau Emetestop si n-am probleme, doar seara cand ajungi esti cam secata de energie si vrei doar sa dormi.
Totodata, sa nu te uiti pe telefon sau sa citesti, face foarte rau. Stai ori cu ochii inchisi, ori dormi, ori uita-te pe geamul din fata.

| CuriousStuff a răspuns:

Poti sa mergi la farmacie si sa ceri ceva pentru raul de masina... Nu Metoclopramid, asta nu e pentru rau de masina.
Sau poti sa incerci sa-ti iei o bucata de lamaie la tine si cand simti ca ti se face rau sa o mananci. Asta e ca sa nu-ti fie greata, daca ai probleme de genul ameteli, trebuie tratat medicamentos. Nu stiu medicamente, dar daca mergi la farmacie si explici ce problema ai o sa-ti dea, sunt destule medicamente exclusive pentru raul de masina.
Pe langa asta, incearca sa stai in fata si sa te uiti la drum, nu in lateral sau la telefon sau sa citesti... Doar uita-te in fata.
Multa sanatate.

| CiocanN a răspuns:

Eu zic sa dai de scoala de soferi... Fara misto.
Asa eram si eu inainte si acum sunt sofer si nu am nici o treaba
Incearca sa pui muzica in casti si sa nu te gandesti la drum, sa ai tot timpul o sticla cu apa la tine (apa plata ca-i mai buna), deschide un geam sau eventual sa fii imbracat sau subtire. Mie-mi era rau si ca eram prea infofolit.
si in nici un caz sa nu te uiti pe geamurile laterale, ori te uiti pe parbriz ori asculti muzica cu ochii inchisi fara sa te gandesti la drum.
Pastilele nici la mine nu si-au facut efectul. mai poti incerca un mic rol daca stai in fata langa sofer, deschide putin geamul sau lasa-te in tricou sa nu-ti fie cald si prefa-te ca, conduci tu si fii atent pe strada, nu la masina.
Daca ai posibilitatea si ti-ar placea sa conduci, te sfatuiesc sa dai de scoala si scapi definitiv de problema. Aici e problema de la urechea medie care nu percepe ca, corpul este in miscare.
Scuze ca am scris ceva cam multlaughing

| PaulaAndreea12 a răspuns:

1.Nu citi, nu te întoarce cu spatele la drum şi nu privi când în stânga, când în dreapta pentru mult timp.
2.Dormi. Dacă ochii tai sunt închişi, nu vezi nimic şi asta îndepărtează cauza afecţiunilor datorate mişcării. În plus, dormitul iti poate lua gândul de la răul de maşină.
3.Deschide o fereastră, deoarece aerul rece şi proaspăt te poate ajuta.
4.Pentru unii oameni, anumite mirosuri pot fi cauza care îi face să se simtă rău. Îndepărteaza sursa de miros şi menţine aer proaspăt. Poti, de asemenea, împrospăta aerul cu un spray cu aromă de lavandă sau mentă.
5. Şerveţelele umede cu alcool sunt extrem de folositoare pentru senzaţia de greaţă. Acestea se trec pe la nas, moment în care se inspiră adânc.
6.Muzica iti poate distrage atenţia de la senzaţia de rău.

| DaniTDCI a răspuns (pentru PaulaAndreea12):

La 2 e complet diferit, sa nu dormi pe masina ca atunci creierul nu asimileaza ce se intampla in jur