| Anonim2qb a întrebat:

Salutare! Am 21 de ani, o problemă care mă îngrijorează de la vârsta de 16-17 ani este : oricât aș dormi nu mă odihnesc indeajuns.
Dacă dorm 8 ore și ceva tot nu mă simt foarte bine odihnit și să mă simt eu bine. Am avut zile in care am dormit 10 ore de somn dar m-am simțit bine.
Consum cafeină, cafele, un energizant la o zi sau două.
Problema este, că unde lucrez eu, lucrez in 3 schimburi, nu am un somn fix sau un program. Un program destul de haotic și dat peste cap.
Țin să menționez că analizele la sânge, glicemie, tensiune sunt foarte bune, numai analize la ficat nu am făcut.
Este destul de stresantă chestia asta, uneori dacă cineva mă trezește brusc din somn, mă trezesc super nervos din cauza asta.
Mai pe scurt, este că mă simt fără energie și puteri, destul de slăbit și foarte obosit. Am luat și vitamine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Corpul a acumulat oboseala si trebuie odihna, fa ti o ecografie si vezi ficatul cum este ca de cele mai multe ori un ficat gras sau obosit va da stari de somnolenta, daca maninci haotic si fastfood des imbolnavesti prematur ficatul care va ceda.