| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o galma pe mana de marimea unui bob de orez (inainte era mai mica dar a mai crescut foarte putin)si e putin cam tare, o am de aproape un an o simt doar la atingere si daca apas mai tare cu degetul pe ea ma doare putin
am citit pe internet ca galme asemanatoare se numesc lipoame cu grasime este adevarat?
as vrea si eu un sfat va rog frumos, cum o pot trata? este grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E greu d spus daca e un lipom, un nev intradermic, un dermatofibrom sau altceva. Daca creste si te doare, eu zic ca cel mai bine este sa o scoti si sa fie trimisa la un laborator de anatomie patologica pentru diagnostic de certitudine. Orice dermatolog sau chirurg iti poate rezeca tumora.

1 răspuns:
| Darry a răspuns:

Probabil ca e grasime. Mergi la medicul de familie, sa-ti dea trimitere pt.chirurgie....acolo te va taia putin ca s-o scoata.....parerea mea.
Nu te speria, nu e nimic grav......BAFTA.