| georgelsfatuitorul98 a întrebat:

Salutare...am nevoie mare de ajutor.In seara asta am observat ca am sange in urina(in cantitati semnificative, astfel incat s-a schimbat culoarea urinei). Mentionez ca este prima oara cand mi se intalmpa asa ceva si ca am avut diaree zilele astea(am luat furazolidon).Ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Furazolidonul coloreaza urina in maroniu, nu e sange, e medicament. daca citeai prospectul, nu te speriai degeaba

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Furazolidonul modifica culoarea urinii, dar ar fi bine sa dai un sumar de urina pentru a vedea daca chiar ai sange/hematii in urina. http://www.i-medic.ro/analize/hematurie-hematii-sau-eritrocite-urina

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, culoarea urinii este datorată administrării de Furazolidon ( vezi şi Prospectul )!

Toate cele bune.

| d33a15 a răspuns:

Nu prea e de gluma cu sanatatea.Fa o vizita medicului, el va sti.