| Fumiko a întrebat:

Buna miercuri am facut analize la sange + scaun si urina,in aceeasi zi le-am dus la medic si nu mi-a spus nimic ce am, desi mi-a dat de inteles ca sunt viermisori, si mi s-a spus sa iau furazolidon timp de 5 zile cate 4 intr-o zi.
Eu am inceput sa le i-au de ieri, deci pana acum am luat 5, dar tot de ieri am si stari de rau uneori sunt chiar puternice incat mai un pic si vomitam.Sunt normale starile astea? Nu am mai patit asa ceva cu furazolidon.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Starile de rau sunt de la furazolidon, numai lua da-l incolo de medic, i ei 5 pastile odata e nebun? Numai lua.

| Fumiko explică (pentru CristiDinBucuresti):

I-au 4 intr-o zi, i mie mi se par prea multe, oricum luni trebuie sa merg iar si o sa-i spun.

| ricodelocrom a răspuns (pentru Fumiko):

La doze mari pot aparea simptome de greata sau voma! Le iei pe toate de o data?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Fumiko):

Numai lua, opreste le de azi ca pîna luni mai este destul timp, in care o sa te simti rau, spune-i desteptului de medic ca organismul tau nu tolereaza asa ceva, chiar ei dau medicamentele după ureche, nu fac si ei analize, investigatii sa vezi la ce esti alergic/ă. Esti fată? Ce varsta ai? Stiu ca pentru viermi intestinali nu se dă furazolidon, ala este doar penntru diaree severa, te constipi de la furazolidon, si nici in diaree nu iei 5 pastile odata, e nebun doctorul. Pentru viermi intestinali maninca usturoi, ca o sa iasa toti viermii in scaun ( caca), ce simptome ai de la viermisori? Mincarimi in zona anală?

| Fumiko explică (pentru ricodelocrom):

Nu le i-au deodata unu la cateva ore

| AlyRafaello a răspuns:

Probabil ai aceste stari din cauza furazolidonului, nu este ceva grav.

| ricodelocrom a răspuns:

Ca toate medicamentele, Furazolidon Terapia poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.

Furazolidona este bine tolerata, iar reactiile adverse posibile dispar la diminuarea dozei sau la intreruperea tratamentului. Rar pot sa apara: dureri de cap, greata, varsaturi (la doze mari), reactii alergice cum sunt eruptii trecatoare pe piele, febra, dureri la nivelul articulatiilor. Foarte rar au fost raportate cazuri de anemie hemolitica, leucopenie, agranulocitoza (la pacientii cu deficitul unei enzime denumite glucozo-6-fosfatdehidrogenaza). Furazolidona va poate colora urina in galben-brun.