| AE3LIN a întrebat:

Salutare,am o problema daca s-a mai confruntat cineva cu ea.De cateva zile am racit foarte tare, durere insuportabila de gat, febra moderata, cea mai mare problema a mea este "omuletul" cand stau cu gura deschisa, inspir/expir acesta "tremura" nu stiu cum sa explic dar se aude un sunet ca si de sofrait.Ce-i de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau de starea ta, dar este bine sa mergi la medic, fiindca este posibil sa fie covid.

Intre timp, ia paracetamol cate 1 la 6 ore si ceva pentru durerile de gat: strepsils ori miere de albine amestecata cu zeama de lamaie, cate 1-2 lingurite la fiecare jumatate de ora.
Bea ceai caldut (nu rece, nu fierbinte) ca sa te hidratezi.
Si nu te mai uita la omulet, ca este perfect normal sa tremure, fiindca sta suspendat in cerul gurii happy
Sanatate multa!

| Eireann a răspuns:

Sunetul aceela se numeste "wheezing" in limbaj medical si este comun in cazul de ingustare a cailor aeriene de la orice nivel- este mai des in caz de astm sau bpoc dar poate sa apara in cazul de bronsita. De facut este de mers la medic dar poti sa incerci sa inhalezi niste aburi inainte de asta. Tusesti?

| AE3LIN explică (pentru Eireann):

Nu,nu tusesc am luat antibiotic pentru ca am puroi in gat+hexoralete+nurofen
Si mi-am facut si testul de covid, negativ

| FloreaOvidiuAdrian a răspuns:

Nu ai racit. Ai ultima varianta de covid. Cauta tratamentul la conspirationisti si scapa de el.

| umbrax a răspuns (pentru FloreaOvidiuAdrian):

Iar comentezi aiurea marele doctor in nimic?