| HwsKi a întrebat:

Salutare!
Am o problema destul de mare as putea spune:
Am 15 ani si parul meu din cap este rar, mi se vede pielea, este inceput de chelie sau asa mi-i parul? Tin sa mentionez ca tatal meu e tot asa cu parul rar. Exista remedii? Ceva sampon sau un transplant de par ar merge? Deja imi este rusine sa ma aplec deoarece mi se vede pielea, help.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Andresso a răspuns:

Daca esti fata ar fi o problema. Daca esti baiat, ai mostenit de la taicatu probabil, ceea ce este un lucru normal, am si eu chelie deja la 21 de ani.

| LaElly11 a răspuns:

Probabil ai moștenit asta de la tatăl tău. Având in vedere că e genetic nu cred că vreun tratament ar putea ajuta și cea mai bună ar fi un transplant de păr.

| Adela06 a răspuns:

Hello. Am început sa fac și eu un tratament pentru ca parul mi se rărea din ce în ce mai mult. Dermatologul mi-a spus ca trebuie sa iau 2 cutii a câte 3 tablete de REVALID în fiecare lună (după ce le termin fac o pauză până merg din nou la medic, în jur de 10-15 zile) și în fiecare seara ma dau cu un spray ALOPEXYS. Îl aplic pe scalp și las jumătate de ora sa își facă efectul, ceea ce înseamnă că nu pot sa stau pe pernă. Eventual, dacă ai mătreață multă cumpăra Mediket Plus. (scump dar merită, iar rezultatele se vad din prima zi).
Zilnic fac acest tratament și se vad rezultatele. Acum, cel mai bine ai putea consulta un dermatolog, el va știi cel mai bine.

| Adela06 a răspuns (pentru Adela06):

REVALID iau de 3 ori pe zi : când ma trezesc, la amiaza și seara. Țin sa menționez ca trebuie sa treacă minim 6 ore pentru a lua următoarea pastilă.

| faranume345 a răspuns:

Incearca sampon de cal