| CiprianSim a întrebat:

Am racit saptamana trecuta si de vreo 3-4 seri incoace tusesc incontinuu ore intregi pana cand intr-un final reusesc sa adorm. probabil ca am facut vreo infectie la plamani sau ceva de genul. Stie cineva cum as putea sa fac sa-mi treaca si daca nu, cat ma mai tine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| andreeatudor a răspuns:

Buna seara,
Ia Acc de 600 efervescente timp de 10 zile cate una pe zi si o dizolvi in putina apa si o sa iti treaca. o seara frumoasa

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ceai din coaja de ceapa cu porumb si coji de nuca, fiert cit se poate de bine, cam un sfert de ora. E fenomenal pentru tuse, mie intr-un an mi-a luat o tuse foarte urita in mai putin de doua zile.

| christall a răspuns:

E un virus, si eu l-am avut si tot asa tuseam. Ca sa fii tu sigur mai bine te duci si faci un control.

| presus a răspuns:

Du-te la medicul de familie, poate este o raceala netratata care s-a agravat. Nu cred ca ai facut nicio infectie la plamani, daca n-ai mai avut probleme de genul, in fine. Pana sa consulti medicul, ia-ti niste tusocalm de la farmacie. Numai bine!

| TimSem a răspuns:

Pentru așa ceva sigur ar trebui să mergi la medic să îți dea ceva potrivit.
Ce ajută împotriva tusei este siropul de pin sau de brad, inhalații cu mușetel.
Tusea, din păcate, poate să te țină mult timp și se poate agrava dacă nu se tratează. Nu-i de stat așa...

| Evelinmariaa a răspuns:

Am avut aceeasi problema ca si tine. Eu ma trezeam si in somn din cauza tusei. Am folosit un sirop pe care l-am cumpărat dintr-un Plafar, din care beam cate 3 lingurițe pe zi inainte de masa, plus niste pastilute luate la recomandarea farmacistului. Ar fi mai bine daca ai merge la doctorul de familie pentru a vedea care e situatia concretă, sau cel putin mergi si discuta cu un farmacist

| happyANDsad a răspuns:

Tusea,durerea persistenta in git pot fi cauzele unei angine daca doar tusesti si nu te doare gitul poate fi pneumonie bilaterala.Eu zic sa stai la cald bea mult ceai si maninca numai mincare proaspata si calda mai ales supa daca in urmatoarele 4-5 zile nu trece du-te la Medic...Sanatate