| GnomUrias a întrebat:

Salutare, am si eu niste intrebari la care, desigur, sper sa primesc si raspunsuri happy
In primul rand, am 18 ani, 1.78 inaltime, 70 kg. Fac sala de aproximativ 1 an (bineinteles, cu pauze, as avea undeva pe la 8 luni de sala). Cand am inceput sa merg la sala, aveam undeva pe la 55-57 kg, nu sunt foarte sigur. De cand am inceput, am zis sa nu iau suplimente, deoarece nu ma pricepeam in acest domeniu, asa ca primele 3-4 luni, le-am inceput "clean". Apoi am zis sa iau si eu un gainer, ca am inteles ca te ajuta mai mult decat proteina din zer la cresterea masei musculare ( nu-mi amintesc sigur de gainer am luat, dar nu prea aveam bani in perioada aceea, deci nu era unul stralucit ), dupa care am decis sa ma opresc si am inceput din nou sa iau suplimentul renumit " Serious mass" de la O.N. deoarece am primit multe sugestii de la baietii de la sala. Am luat cam o luna acest gainer, si apoi am intrat in vacanta de vara. Am fost la sala doar in iunie, iar in iulie si august nu am mai putut merge la sala din motive personale. Acum, de 2 zile, m-am reapucat de sala, si as dori sa incep cu suplimtene din nou, daca se poate cele mai bune.
Acum, intrebarile mele ar fi:
1) Ce credeti ca ar trebui sa aleg, o proteina din zer 100% ( am inteles ca proteina din zer de oaie ar fi o buna alegere ) sau un gainer ( daca da, ce gainer imi recomandati si as dori sa stiu si cum ar trebui s-o administrez avand in vedere greutatea mea)
2) Credeti ca ar fi o idee buna sa combin proteina/gainerul cu creatina? Daca da, de ce?
Cam asta ar fi tot, multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Cleo96 a răspuns:

Mai bine mergi la sala si stai clean? apoi daca iei proteine si faci sala pe o parte iti cresc Mușchii dar gândește-te cand nu le mai iei si nu o sa mai mergi la sala ce o sa se intample! o sa se lase, apar colăcei? mai bine folosește cereale in combinație cu fructe si cu un regim alimentar sanatos si nu te lua dupa baietii de la sala daca aceștia nu sunt experți...esti foarte bine pentru varsta+înălțime+greutate
Baga carneeeeeee?