| Covaliu a întrebat:

Salutare,am si eu o dilema. Am 20 de ani si 72 kg la 1.82... Problema mea consta in faptul ca de la prea multa lejeritate si probabil bere am facut putina burtica care nu se vede asa mult imbracat dar dezbracat e ff urata; nimic extraordinar pana acum. problema e ca restul corpului il am destul de slab, adica am mainile destul de subtiri spatele normal spre mic nu ca al unui om supraponderal asa ca am luat hotararea sa imi fac abonament la sala...acolo am fost sfatuit sa iau proteine (Real Game) deoarece antrenorul m.a vazut slabut. intrebarea mea este : proteinele imi impiedica procesul de slabire? si aici ma refer la masa de grasime nu la masa musculara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu, proteinele te ajuta sa-ti mentii masa musculara cand slabesti.

Fara o cantitate suficienta de proteine intri in stare catabolica, adica pierzi masa musculara.

P.S. : vezi ce contine produsul ala, sa nu fie un weight gainer sau "proteine masa musculara", pentru ca atunci are foarte multi carbohidrati si nu e ok, sa fie un concentrat proteic( de preferat din zer, nu din soia ).

| Covaliu explică (pentru Cosmin86):

Creşte masa musculară fără acumulări de grăsime
Calorii de calitate din surse superioare de proteine, carbohidraţi şi grăsimi sănătoase
Real Gains
Conţine izolat proteic din zer, concentrat proteic din zer şi particule de cazeină ultrafiltrată, inulină şi ulei din seminţe de in
Conţine 600 calorii

Sa inteleg ca asta e un lucru bun nu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Covaliu):

Nu acolo, aici te uiti :
http://www.universalnutrition.com.ro/magazin/produse/69-REAL-GAINS.html

Vezi la "total carbohidrati", e 27 % dintre care un procent mare e ZAHAR ( care da, te impiedica in procesul de slabire )... cam multi carbohidrati, consuma-l doar imediat dupa antrenament si atat.

Ia-ti un supliment care sa aiba maxim 5 % carbohidrati, nu 27 %

| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

Mai indicat te duci la un nutritionist si-ti spune ce si cum, asa neriscand o dereglare hormoanala.

Sanatate!