| BoBoLiNo92 a întrebat:

Salutare, am si eu o intrebare si o problema totodata. Maine dimineata ma duc la medic sa imi fac analizele medicale. Am si eu o intrebare: Am voie sa fumez inainte? Eu cand ma trezesc daca nu fumez nu pot sa fac nimic. Si a doua este mai nasoala. Imi este foarte frica de ace. Acum 5 ani am lesinat cand vroia sa imi ia sange si nu mai mi-a luat. Acum nu am incotro. Trebuie sa imi fac analizele pentru serviciu, ca lucrez in comert. Ce sa fac? Dati-mi o idee pentru fobia asta happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| meduzza a răspuns:

In primul rand poti sa faci ce vrei in afara de sa mananci si sa bei altceva decat apa, deci poti fuma linistithappy In al 2-lea rand stai linistit ca toti barbatii au frica de ace chiar daca nu toti recunoschappy Incearca sa nu te gandesti ca iti ia sange, incearca sa iti bagi castile in urechi si sa asculti o melodie care iti place sau una care te calmeaza..nu o sa dureze decat maxim maxim 5 minute asa ca poti rezista 5 minute fara sa te gandesti ca iti ia sange. Oricum stai linistit ca de acum 5 ani e mult mai ok la analize, pana nici eu nu mai am probleme cu analizele laughing

7 răspunsuri:
| Remus13 a răspuns:

Nu, nu trebuie sa fumezi.
Si eu am lesinat tot acum 5 ani, atunci avand varsta de 8 ani, mi-a luat 5 eprubete foarte mari de sange si am lesiant. Sincer sa fiu. nu te gandi la acel lucru, gandeste-te la ceva frumos, ceva amuzant.

| Rony23 a răspuns (pentru Remus13):

Nu mai vorbiti prostii, ii ia sange sa vada daca nu are vreo boala transmisibila, nu sai ii gasesca urme de nicotina sau de omleta (daca mananci asa ceva dimineata)
daca te duci flamand ai organismul slab si ai mult mai multe sanse sa lesini si sa ti se faca rau daca esti mai firav la corp.
p.s. la analiza sangelui e necesar de cateva miligrame, adica o siriga micuta

| N0xEterniS a răspuns:

Nu mai fuma dimineata pana nu mananci ceva.Nu-ti fie frica de ace,, nu te mananca.laughing

| blueheart a răspuns:

Ar fi fost mai bine daca puteai dormi direct acolo unde iti recolta analizele. Iti recolta sange in timp ce dormeai si puteai fuma dupalaughing. Acum vorbind serios, daca vrei sa iti iasa analizele bune, nu fuma decat dupa, dureaza cateva secunde> Si mie imi este teama de ace, dar imi intorc capul si ma gandesc la altceva. Succes! happy

| pastru009 a răspuns:

Crede-ma si eu am o fobie pentru ace.Dar daca inchizi ochii si incordezi bratul cu pumnul strans, vei trece cu succes testul de sange.Si nu te supara pe mine daca iti zic ceva: INCEARCA SA TE LASI DE FUMAT PRIN INTERMEDIUL MEDICAMENTELOR SAU CAND SIMTI NEVOIA SA FUMEZI GASESTE O ALTA ACTIVITATE.ASA S-A LASAT TATAL MEU SI NU MAI FUMEAZA DE 1 AN.MULTA BAFTA.

| DANIEL72 a răspuns:

Salut.ai voie sa fumezi dar nu ai voie sa bei sau sa mananci ceva pana dupa.iar de frica de ace tu singur tio faci findca te gandesti ca iti face rau gandeste-te la altceva in momentul accela sau nu te mai gandi de acasa ca pana acolo frica este mai profunda.mult succes.

| corneliul a răspuns:

Poti sa fumezi. Nu trebuie sa mananci (de obicei se face si glicemia). Cere asistentelor sa iti faca recoltarea de sange intins pe o canapea. De obicei toti lesina din cauza hipoglicemiei si a ipotensiunii. Ahh...inca ceva, rony23, la o recoltare, in functie de cate eprubete sant necesare, iti preleveaza intre 2, 5-30 ml sange. Nicidecum miligrame happy Oricum e de unde nu va preocupati. Cantitatea de sange este 8% din greutatea fiecarui individ. Asa ca la 70 Kg ai 5, 6 litri. Nu va mai speriati atat degeaba.