| UnCristian94 a întrebat:

Salutare,tocmai am aflat ca nu mai am medic de familie, dupa ce-am terminat scoala si nu lucrez.
Cum pot sa-mi fac analizele medicale, cu ce medic trebuie sa vorbesc, si cam cati bani ar costa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In cazul in care cunosti exact ce fel de analize ai de facut, nu trebuie sa vb. cu niciun medic --- mergi direct la un laborator autorizat(e plina lumea de ele!). Tot acolo vei afla si tariful pentru fiecare analiza in parte. Foarte probabil, sa scoti din buzunar o suma care sa intreaca cu mult cei 54-56 lei, suma de plata lunara pentru o asigurare de sanatate!

Daca, insa, ai o problema medicala va trebui, intai, sa te asiguri la sistemul de sanatate. pentru aceasta, primul drum il faci la Casa judeteana de sanatate de unde, dupa verificarea situatiei tale, primesti o hartie cu care vei merge, intai,la agentia fiscala(ANAF) de unde primesti un ordin de plata. Apoi, cu acel ordin de plata, vei plati suma corespunzatoare la Trezorerie.
Cu chitata de la Trezorerie te vei intoarce la Casa de Sanatate de unde vei primi o adeverinta care dovedeste calitatea de asigurat. Odata ce ai devenit "fericitul " posesor al acelei adeverinte, va trebui sa-ti cauti un medic de famile la care sa te inscrii( daca ai fost multumit, poate fi vechiul medic la care ai fost inscris anterior). Fie ca te inscrii la medicul avut in perioada scolara( daca ai fost multumit de serviciile acestuia!), fie ca-ti gasesti un altul, mai competent ( recomandat de familie, prieteni, cunoscuti)--- nu vei avea de indeplinit formalitati la inscrierea sau transferul la alt medic de famile ( tu ai adeverinta de asigurat, suficienta pentru inscriere/transfer).

| UnCristian94 explică (pentru alessia5158):

La un laborator autorizat iti poate prescrie un tratament anume daca-ti gaseste ceva in neregula?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa-ti iei actele de la vechiul medic si sa le duci la unul nou. Cauta un medic de familie in localitate.
Analizele nu poate nimeni sa-ti spuna cam cat costa. Sunt fel si fel de tarife. Depinde de localitate, de faptul ca mergi la o policlinica privata sau de stat si ce fel de analize faci. Daca este vorba de analize pentru angajare, alea costa cam in jur de 150-200 lei dar tu trebuie sa iei bon si factura (chitanta) si firma este obligata sa-ti deconteze cheltuielile.

| MskDesign a răspuns (pentru Salontanul):

Chiar asa este in Romania din ziua de azi?!
Sunt din 2005 in strainatate, fara sa ma fi intors nici macar o data, dar nici nu cred ca se va intampla.

| TheGazeTTeRuKi a răspuns:

Lol ce chestie, in orice caz du-te inscriete la un medic.