| AlexXxDJ a întrebat:

Salutare am si eu o problema... am limba crapata pe parti de cand eram mic si venind vorba am sarutat o fata care din cate parea si ea o avea crapata. si are boala hiv virusul se putea transmite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sărut
La moment, opinia ştiinţifică susţine destul de clar că HIV nu se transmite prin sărut.
Pentru a deveni infectat cu HIV, trebuie ca o cantitate suficientă de HIV să ajungă în circuitul sangvin. Saliva conţine HIV, dar virusul este prezent în cantităţi foarte mici, ceea ce este insuficient pentru a transmite infecţia HIV.
Doar în cazul în care ambii parteneri au răni semnificative deschise în gură, sau gingii sîngerînde, sărutul gură în gură prezintă un risc de transmitere.

| AlexXxDJ explică (pentru darrio2007):

Deeci daca am limba crapata nu reprezinta un risk? si ea o avea. adica acolo in crapaturi nu exista vreo rana ceva(nu ma ustura nu am nimic doar crapata pe parti)

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexXxDJ):

Nu.Pentru ca nu ai rani deschise.Care sangereaza.Stai linistit.

| AlexXxDJ explică:

..sau nu e posibil sa fie rani in crapaturile dp limba si sa se fi transmis virusul?(limba nu ma ustura deloc nu am probleme e doar crapata)