| JulesVerne9 a întrebat:

problema este ca de cativa ani parca tot mai rau limba se crapa, acum pot zice ca o am crapata pe mijloc si ambele parti laterale, uneori ma ustura cand consum, suc, alcool, `ca oricare` si dimineata cand ma trezesc parca am ceva pe limba de culoare alba asa. daca stiti un tratament ceva sau oricare raspuns e bine primit, va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este posibil să ai candidoză bucală :(

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist pentru confirmarea diagnosticului prezumtiv şi apoi vei primi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru a primi Trimitere la medicul specialist.

Atenţie : dacă tratamentul NU este efectuat corect, ajungi să te tratezi chiar luni întregi ( sau chiar să obţi o candidoză recidivantă/cronică )!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ucala_1355

http://www.gds.ro/Sanatate/2009-01-30/Candidoza+bucala,+boala+secolului+

http://www.mymed.ro/candidoza-bucal-orofaringian.html

http://www.contraboli.ro/......ment-poze/

http://healthy.kudika.ro/......ucala.html

Toate cele bune şi multă sănătate.

| JulesVerne9 explică (pentru bursuc001):

Multumesc frumos pentru efortul depus, pot zice ca fusei la chef vreo 15 ore si acum ma usutra limba de mor sad

| bursuc001 a răspuns (pentru JulesVerne9):

Cu plăcere!

Multă sănătate.

| viotedy a răspuns:

Ii zice limba geografica.Ia de la farmacie glicerina si incearca cu ea. Evita laptele.

| JulesVerne9 explică (pentru viotedy):

Salut,mersi pentru sfat.dar crede-ma ca lapte nu consum, si "glicerina" e praff. am incercat, ce simptome crezi ca iti face, o gura amaruie de ...si iti vine sa vomiti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In primul rand ar fi nevoie de un specialist pentru a pune un diagnostic in privinta acestei afectiuni. Informatiile sunt cam putine pentru a spune ce poate fii.
Comprimatele cu propolis -Proposept- sunt foarte bune. Regim, pe cat posibil, fara sare si condimente. Multa sanatate!
Te pup!

| JulesVerne9 explică (pentru anonim_4396):

Buna,mersi frumos pentru sfaturi! te pup.

| AlexRv a răspuns:

Buna!

Din tot ce ne zici tu, ar fi destul de indicat sa consulți medicul de familie, atât pentru crapatura de la limba, cât și pentru acea pata alba de care vorbești, care cel mai probabil e o infecție micotica, care trebuie tratata cu antibiotice. Oricum, ceea ce zic eu nu are baza diagnostica. happy

| JulesVerne9 explică (pentru AlexRv):

Mersi frumos pentru sfaturi. :*