| PeLeU a întrebat:

Salutare.
Am si eu o problema de ceva timp si as dori sa o remediez...
Nu sunt multumit de pozitia mea dreapta cand ma uit in oglinda...
Umerii ii am drepti de tot, problema este ca la spate se vede de parca as fi cocosat...
Nu am scolioza, curbura toracala o am normala, doar ca ma deranjeaza postura pe partea dreapta (parca umarul ar fi mai jos decat stangul)...
De mic copil am obisnuit sa tin ghiozdanul cu greutati pe partea dreapta si mi s-a aplecat rau umarul...
Mentionez ca sunt slab, dar nu cred ca asta ar fi problema.
Ceva exercitii pentru a corecta postura asta sau trebuie sa ma duc la medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate ai cifoză pe partea dreaptă, adică osul e mai proeminent in dreapta, in comparație cu celălalt din stânga. Nu știu care e denumirea corectă, din punct de vedere medical.
Da, spatele încovoiat poate fi rezultatul unei pozitii incorecte in copilărie, poate fi si din cauza greutății rucsacului, purtat pe umăr, defect, pe care, peste ani, din neglijență, s-ar putea să se intensifice, dacă nu adopți o poziție corectă când mergi, ori când petreci ore in șir pe scaun, la școală, ori in fața PC-ului. (evită să stai "ghebos")
Cât ești copil, ai șanse încă să îndrepți situația (la maturitate, cred că e prea târziu), prin sedinte de kinetoterapie. Cred că ți-ar veni in ajutor si niște orteze toracice elastice pentru copii, cu două atele (găsești pe internet imagini).

Dacă ai cerut exercitii pentru spate, iti arăt si ce poți încerca:

https://www.youtube.com/watch?v=g80BR15GCLg
https://www.youtube.com/watch?v=Bj2vsyb7_UQ
https://www.youtube.com/watch?v=WykqD-0Q9fk

| PeLeU explică (pentru floresdemayo):

Umarul stang, il am drept, problema este ca pe cel drept il am rotunjit in fata...
Cu mana stanga abia imi ating spatele, dar cu dreptul pot sa ating si gatul, il am rotunjit rau si mi-a iesit osul in spate...
Am inceput de ieri sa fac un exercitiu pe care mi l a recomandat un prieten cu un bat care l duc la spate si il mentin acolo 5 min ( fac si de 5 ori pe zi in acest mod)...
Mersi pentru raspuns?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La medic ar fi mai bine, care te va trimite la gimanstică medicală.

| wssxwi a răspuns:

Exista corset de indreptare. search pe google

| Mohammadbaby a răspuns:

Du-te fa la terapeut