| Safire17 a întrebat:

Am si eu o problema destul de maricica... O cunostinta de-a mea mi-a dat un fel de pasta cu carnati din Germania, toate in regula, am mancat aseara cam un sfert din cutie. Acum problema este ca de azi dimineata de pe la ora 3 m-am trezit cu greata, am varsat numai carnati si am mai varsat pe la 5, atunci am baut un ceai fff slab de sunatoare si am luat o jumatate de colebil si la 7 30 am varsat iar, de aceasta data putin din ceai si tot asa, bucati de carnati, apoi am luat putin bicarbonat cu un pic apa minerala, mi-a venit sa ragai si acum nu mai am nicio problema, dar acum 10 minute am fost la toaleta si am observat ca am facut diaree sau cel putin scaun mai moale si uneori ma scutura frigul, mentionez ca febra nu am! Ce as avea voie sa mananc si ce nu? V-as multumi mult daca ati putea sa imi dati un regim alimentar sau ceva de genul asta!

P. S.: Si cel care mi-a adus acea pasta din Germania avut greturi dupa ce a mancat, vreo 2 zile si diaree la fel!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ICPreda a răspuns:

Salut! Imi pare rau sa aud de cele intamplate! Poate ce ai mancat contine si alte alimente la care tu esti alergic(a). Simptomele expuse de de tine aici ma conduc la gandul ca ai intoxicatie alimentara. Semnele si simptomele intoxicatiei alimentare variaza in functie de sursa contaminarii. Diareea, greata, durerile abdominale, voma si deshidratarea sunt insa principalele simptome ale intoxicatiei alimentare. Alte simptome ale intoxicatiei alimentare sunt durerile de cap, crampele abdominale sau frisoanele. De obicei, aceste simptome apar in decurs de cateva ore de la consumul de alimente contaminate. Intoxicatia alimentara nu este o afectiune grava, insa daca provine de la peste, fructe de mare sau ciuperci este indicat sa mergi de urgenta la medic. Daca suferi de intoxicatie alimentara este indicat sa bei cat mai multe lichide si sa te odihnesti. De asemenea, este recomandat sa eviti administrarea de medicamente antidiareice, care incetinesc procesul de eliminare a bacteriilor. Pentru a controla greata si voma: evita alimentele solide; diminueaza consumul de bauturi carbogazoase; evita consumul de alimente prajite, grase si dulciuri; consuma alimente usoare precum supele sau legumele fierte. Pentru a preveni deshidratarea: consuma cat mai multe lichide, in special apa si ceaiuri din plante; opteaza pentru o solutie medicala de rehidratare, daca voma sau diareea dureaza mai mult de 24 de ore; evita consumul de cafea si bauturi cofeinizate. Dupa incheierea episoadelor de voma si diaree este indicat sa consumi alimente usoare precum orez fiert, cereale integrale, cartofi sau carne de pui la cuptor. De asemenea, poti consuma si un pahar de lapte. Sper sa te simti mai bine!

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mananca orez fiert, cu sare si morcovi, supa de radacinoase (fara cartof), paine prajita cu branza de vaci sau branza telemea. daca in 36 de ore nu ti-e mai bine, mergi la medic, toxiinfectiile cu carne pot fi foarte grave.

| Safire17 explică:

Daniel, am vb si cu medicul -mi treaca, sa continui sa iau bicarbonat, dar eu am scris aici doar daca ma puteti ajuta la capitolul alimentatie pentruk asta nu mi-a zis

| Safire17 explică:

ICP, peste adica cel din apa, nu? cu inotatoare...nu?

| ICPreda a răspuns (pentru Safire17):

Da, peşte!

| Safire17 explică:

Da, acum nu mai vomit deloc si nu mai am nici diaree, in schimb ametesc, cum ma ridic brusc, ma ia o ameteala de numa'! Maicamea spune ca sigur e ca in perioada asta de 4 zile nu prea am mancat, ca sigur de aia mi-a venit sa vars si am varsat de la pasta aia de carnati, pentru ca aia era aproape pe stomacul gol in acea zi nu am mancat decat un corn cu cascaval dimineata, iar aceasta pasta de carnati pe seara, pe la ora 20 (seara), ca altfel ma puteam gandea ca e de la altceva pentru ca am mai mancat pasta de'aia de carnati pana acum, inca de 2 ori si nu am avut nimic... deci sa presupunem ca mi-a trecut big grin

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Safire17):

Bună.
Ai o toxiinfecție alimentară. Ceai de mentă, pâine prăjită/covrigei și 2 tablete de calciu lactic/zi și dacă nu cedează în 24-48 de ore mergi la secția contagioși.
Sănătate.
Pa, pa.

| danielcretu1980 a răspuns:

Nasol. repaos alimentar.
probabil era vechi.
e posibil sa faci si toxiinfectie.

mai bine vezi si un doctor. macar suna la medicul de familie.

| furios4you a răspuns:

Este de la pasta de carnati. bea lapte mult

| flavia002 a răspuns:

Cred ca carnati erau stricati ar trebui sa consulti un doctor el iti poate spune ce sa faci.