| CRONNOSo3 a întrebat:

Salutare!
Am suferit o cazatura destul de urata in genunchi in urma cu vreo 4-5 ani,anul trecut am sarit peste un gard desi nu am sarit de foarte sus sau strâmb am simtit o durere la unul dintre genunchi,acum resimt durerea aceea cand ma ridic din pozitia "pe vine" sau cand stau pe scaun si ridic priciorul in pozitie dreaptă.Nu am probleme la alergat sau mers,e totul absolut normal,nu ma jenează genunchii,dar sunt momente cand stau si daca indrept piciorul ma doare.

Acum intrebarea,ce pot face ca sa scap de durere permanent?

Sa folosesc ceva unguent? Sa merg la medicul ortoped?
Poate cineva sa imi dea un sfat in afara de medic? Tot o sa merg pentru un control candva,dar pana atunci as vrea sa incerc ceva, ce sugestii aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Dezbracate,ori sa ai ceva sort,pantalon scurt,cineva sa se uite la ambii genunchi si sa vezi daca cumva ala ce te doare sa nu fie putin mai mare,mai umflat.

De regula atunci cand te lovesti la genunchi si se intampla ceva inauntru,lovitura,fisura etc,se secreta mai mult lichid,ca urmare genunchiul respectiv va aparea nitel mai umflat decat alantu.

Ai putea sa ai unu din meniscuri fisurate,ori ligament intins, desi daca ai de ceva timp ala ar fi trebuie deja sa isi revina, dar niciodata nu se stie.
Ce este bine, sa faci un RMN afli sigur cum sta treaba, ori si o raza si un RMN.
Sa te dai cu ceva unguente, alea nu au nici un efect.Ai putea lua ceva de durere, dar trebuie sa mergi tot la doctor, sa stii ce sa iei, poate trebuie reteta etc.

Dar daca mergi la doctor, e mai bun sa faci RMN.
Unde anume te doare mai exact? In lateral, ce fel de durere este etc

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"o durere la unul dintre genunchi...cand ma ridic din pozitia "pe vine"... ce sugestii aveti?"

dacă ai peste cinzeci de ani, e explicabil. Impacă-te cu asta și bucură-te că funcționezi

| mi25 a răspuns:

1. In afara de medic prectioneaza-l cu unguent "Diclofenac". Cel mai bun este cel preparat de unele farmacii, in special "DONA".
Al unguent poate fi ceva de la farmacia veterinara - nu mai stiu cum se numeste - pentru picoarele cailor.
Dar asta este doar de moment.
2. Iti recomand sa mergi la un ortoped care o sa te trimita sa faci o radiografie. Nu lasa pe mai tarziu pentru ca poate fi prea tarziu.

| danielteodor0 a răspuns:

Exista posibilitatea sa fi ramas unele traume. Du-te la medic si vezi ce ai.