| Denila123 a întrebat:

Salut, am si eu cateva intrebari...
Am inceput sa beau energizant beau 5 guri si ma simt in putere de munca, muncesc si nu simt oboseala...
De ce a doua zi ma inteapa inima?
E bun energizantul?
Ce parere aveti?
Am observat ca am mai descrescut...
Va rog cateva idei.
Am 20 de ani si vreau sa stiu...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti sa mori de la ele, prea dulce si toxic pentru organism. O idee mai buna e sa bei dimineata o cana de cafea 1 lingurita cu alta de zahar si mananci ceva pentru ca pe burta goala roade si apar dureri. O sa ai energie, la unii functioneaza cafeaua fara cofeina.

| JicaContra a răspuns:

Parerea e una simpla si clara, e o otrava
la limita de jos ca sa nu te omoare, ci sa te "energetizeze"
dar TOT OTRAVA RAMANE!

deci bea numai daca ai nevoie NEAPARATA, si incearca sa o faci cat mai rar

| Dalmore a răspuns:

Energizantele nu sunt deloc sănătoase, mai bine bei o cafea sau un ceai verde.

| Denila123 explică (pentru Dalmore):

Mmm si de la el sa fi descrescut asa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu îți recomand să renunti complet la ele, deși au un gust destul de plăcut. Și mie îmi plăceau, dar pot sa zic ca sunt otrăvitoare. Îți fac mult rău.
Poți înlocui energizantul cu ceai verde. Este foarte bun, nu ma refer la gust cât la beneficiile lui. Evident nu are un gust de ceai de fructe de pădure sau alt fel de ceai, este făcut din frunze de ceai verde.
Se spune că acum mii de ani o caravană în care se afla un rege s-a oprit pentru a se odihni regele. În bautură i-a căzut o frunza dintr-un copac, și asa a luat naștere acest ceai, practic atunci s-a descoperit.
Nu știu dacă este sau nu adevărat, dar mie cel puțin îmi face bine când îl beau. Chiar și seara e foarte bun, eu uneori îl beau seara pentru că am un somn mult mai odihnitor după ce-l beau. Dar uneori mi-e lene sincer să-l fac. =)
Trebuie să-ți spun și ca trebuie neapărat sa mănânci ceva înainte să-l bei. Citește ce înseamnă ceai verde, dacă nu ai auzit încă despre el.
Energizantele de fapt te storc de energie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E semn că dacă vei continua te vei duce la Sf Petru

| oz_1736 a răspuns:

Cred ca muncesti ca Atlas de iti trebuie energizant la 20 de ani

| Denila123 explică (pentru oz_1736):

Eu sincer am animale acasa sunt de tara si si daca muncesc de dimineata pana seara fara energizant obosesc de nu pot sta in picioare...
Cum beau energizant pot munci ca nu mai obosesc...
Nu inteleg cum poate sa dea ceaiu verde energie si putere...
Sincer pot sa ma opresc sa nu mai beau energizant da duc lipsa de putere ...cum ar fi sat.i fie lene sa faci un lucru...
Am dat 2 lei pe o sticla de un litru de energizant...
Intr-adevar seara cam bate inima mai tare.

| oz_1736 a răspuns (pentru Denila123):

Daca ai animale inseamna ca te trezesti pe la 5. Incearca sa dormi intre 12 si 15. Ai sa vezi ca nu iti mai trebuie energizant. Mananca un Snickers, e mai ok decat otrava de energizant. Bea o cafea. Citeste la ingrediente sa vezi cate chimicale are, zici ca scrie in alta limba. Daca bei cafea macar o ora sa nu bei Cola, Pepsi ca ajungi la aceleasi palpitatii. Sanatate

| Denila123 explică (pentru oz_1736):

Am sa incerc da la mine nu prea este timp

| Squeez3e a răspuns:

Bea un ceai verde sau negru in loc de energizant si iti trece durerea de inima si o sa cresti inapoi, mai intai faci o detoxifiere.