| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Am varsta de 17 ani si sufar de anemie, plapitatii la inima si posibil anexietate. Cum se poate scăpa de aceste probleme? Tin sa mentionez ca stau foarte mult la calculator si pe telefon, stau foarte izolat si nu socializez cu nimeni din cauza ca sunt foarte timid. Alimentatia este doar uscaturi. O alta problema este ca ma enervez foarte repede de ex. la jocuri. Uneori imi vine sa vorbesc singur si presupun ca este inceput de anxietate. Stau tot timpul stresat. Sufar de toate aceste probleme de posibil 3 ani. Un sfat de a scăpa de toate aceste probleme si ce semnifica fiecare? Dau funda, Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nukeyly a răspuns:

1. Ce zici tu aici [fornetti love omega 3] e reteta perfecta pentru viata scurta si sanse mari sa crape ceva in tine pe repede inainte, de ex o vena in cap si PUF! te-ai dus de tanar. Nu-i bai, ca suntem multi, covRiGu cea m-ai ajutat, da nu prea, o sa vedem in cativa ani rezultatele pe termen lung la nivel de planeta.
Mai baga o supa calda de pui macar la 2 zile; fara cub MAGGI gust de PUI+Legume fara MSG.
Fa-ti mese mici regulate, 07 11 15 19 23 03 07, scapi una, dai pas pentru urmatoarea la fix.

2. Cum se poate scăpa? in prima faza da-te pe net, da oricum esti deja intravenos acolo, cauta e plin de info tutoriale si Youtube useri dedicati pe probleme anume trebuie doar da aloci timp si vointa. Ti-e lene sa cauti, angajeaza-ti specialisti. De ramai cu seringa in vena nu faci nimic.

3.''imi vine sa vorbesc singur'' asta-i drum sens interzis, gravitatia te v-a contrazice, tu? te pipi contra vantului, pastile multe colorate si o camera buretata este la cap de drum.
''ma enervez foarte repede'' n-ai de ce e un simplu joc [viata e un joc, god vrea sa te enerveze si tu-i dai apa la moara] nu-i real, jocul e o metoda de relaxare daca stii din ce unghi sa-l iei > nimeni nu se naste invatat practice make perfect si ajungem la glossa lui Eminescu ''ce e val ca valu trece'' deci nu pune la inima ca-i bai.
Cand intelegi asta tot devine calm "Alte masti, aceeasi piesa, _Alte guri, aceeasi gama "

4. Deci! : daca nu dai din aripi nu se intampla nimic!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Schimba alimentatai, evita uscaturile si manaca mai multa mancarea gatita in casa, care-i mult mai sanatoasa.
Telefonul si calculatorul sa fie folosite maxim 1 ora pe zi si sa iesi afara sa faci un sport in aer liber, ca sa fii sanatos, fiindca-i grav sa ai asemenea probleme la numai 17 ani.

| ReddY25 a răspuns:

Consulta medicul de familie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai pe balcon, mai asculti o muzica de relaxare, duci gunoiul care iti ia 5-10 min sau iti iei cv de la magazin

| Ka0ru a răspuns:

Cel mai simplu sfat: lasa electronicele si mai iesi pe afara la o plimbare in aer liber.