| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU! Sunt baiat si am varsta de 17 ani si o sa explic o problema de sanatate la care poate ma puteti ajuta.

O sa incep cu inceputul.
Sunt o persoana foarte sensibila, plang foarte repede cand cineva ridica tonul la mine, e ca o stare de frica... Am palpitatii la inima si uneori stari de nevorzitate, incep sa vorbesc singur cand nu pot reusi la ceva, incep sa râd singur cand ma gandesc la ceva amuzant. Sunt foarte retras de persoane, nu socializez mult cu persoane straine fiind timid.
Toate aceste probleme se leaga de a fi un inceput de anexietate?

Va multumesc pentru timpul acordat si va doresc multa sanatate si voua!

Dau funda pentru cel mai bun raspuns. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Se cheama imaturitate, ceea ce ti se intampla tie.
Mental esti in urma, ramas undeva la 10-11 anisori cand plangeai din orice nimi, cand te apuca starile de nervi si angoasa ca nu primesti ce vrei, retrangandu-te in siguratate ca sa nu rida copii de tine si sa plangid e frustrare.

De ce nu incerci sa-ti cresti increderea in tine?
Te va ajuta enorm daca pui mana serios pe carte si inveti pe rupte. In felul asta arati seriozitate maxima tuturor, vei fii laudat si apreciat cu note mari de profesori, incredrea in tine creste, anxietatea si nervozitatea dispar si usor-usor devii popular in clasa si esti cauatat de prieteni.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Bună, Pai sunt deștept fiindcă persoanele timide cum sunt eu, întotdeauna sunt deștepte că nu socializează și stau doar pe învățat.
Dar îmi e greu să las în urma ce a fost în trecut, Am plâns foarte mult la școala gimnazială prin anii 2014, 2015 din cauza la bulling și asta m-a afectat foarte mult.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu faci confuzie baiete.
Un baiat destept stie ca de nu actioneaza rapid vine altul si-i ia fata care-i place, deci nu sta pe ganduri, ca pierzi in viata!

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este un început de nimic.

| vlllaaddd a răspuns:

Si eu am 17 ani si asa ca si tine, sunt mai retras cateodata, dar cel mai des mi se întâmplă sa rad singur cand ma gândesc la ceva rolling on the floor o data am ras 10 minute incontinuu singur

| rhdjskdjjcjfjdjx a răspuns:

Probabil da sa fie anxietate, incearca sa iti antrenezi creieru sa zic asa mintea gandirea sa preiei controlul asupra ta. sa fii mult mai tupeist sa faci ce iti place tie sa nu ti peste de absolut nimic sa risti si cand simti ca ai acele palpitati