| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU. Am 16 ani si am niste probleme la inima.
Inima mea nu imi bate normal, imi bate tare si nu fac efort, simt ca sunt panicat, mereu sunt stresat etc...

Menționez că stau mai mult izolat pe social media.

Imi puteti da niste sfaturi? Dau funda

Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

S-ar putea sa nu fie de la inima ci sa ai o forma de ANXIETATE.
Mergi la medicul de familie si obtine doua trimiteri : una catre medicul cardiolog unde pe langa consult cauta sa faci si ecograf la inima-acela vede daca e ceva in neregula, e un fel de RMN care iti filmeaza inima si acolo se vede daca ea e sanatoasa sau nu, poate costa cam 350-450 de lei consultul +ecograful.
Daca medicul iti spune ca nu ai nimic la inima (cum banuiesc eu), te intorci cu rezultat la medicul de familie si de aceasta data ceri trimitere catre medicul psihiatru, anixetatea se trateaza cu pastile printre altele,dar nu cu plante si prostii mediatizate la tv care nu fac nimic, ci cu tratament de specialitate, cu reteta verde de la medicul psihiatru,aceste medicamente chiar rezolva probleme!
Izolat pe social media nu ajuta cu nimic, fa multe plimbari in aer liber, nu trebuie sa ai prieteni neaparat ca sa te plimbi.
Mergi cat poti de mult, in parcuri, pe faleza daca ai, oricunde nu sunt multe persoane, stai cat mai mult in natura, o sa vezi ca te vei simti mult dar mult mai bine.
Este dovedit stiintific ca la adolescenti depresia si anxietatea pot fi date si de faptul ca voi stati toata ziua pe tablete, PC-uri si telefoane smart si nu iesiti afara, mai mult va jucati sau stati cu ochii in monitoarele de la gadgeturi!

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc!

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pirma oara mergi la medic sa vada ce ai

| Violleta2022 a răspuns:

Inima bate tare sau mai incet la fiecare om. dar stersul si panica se instaleaza atunci cand nu esti stapan pe situatie, cand nu inveti lectiile si nu stii, ti-e frica ca te asuclta profesorul...
Potis chimba asta in bine, daca eviti statul inutil pe jocuri si online pe site-urile de socilaizare care in realitate iti distrus increderea in tine, pentru ca sunt fake si acoo se flirteaza sis e minte 99%.
Vrei sa tariesti in lumea reala sis a ajungi un om sanatos si normal"
Lasa naibii online-ul si iesi in viata reala, traiste din plin si bucura-te de oameni, d e natura, de realitate.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc!

| Iote a răspuns:

"Menționez că stau mai mult izolat
simt ca sunt panicat..."
Nu ai nimic cu inima. Iesi afara, integreaza-te in societate.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Psihiatru.
Ieși afară, nu te izola.
Izolarea = agravarea simptomelor.

| qVlad12 a răspuns:

Cel mai bine te duci la doctor. După simptomele pe care le-ai descris, poate fi anxietate, care are următoarele simptome:

Evitarea situatiilor care au provocat sentimente neplacute sau episoade de anxietate in trecut
Aparitia unor ticuri nervoase
Simptome emotionale
Iritabilitate
Teama ca se va intampla ceva rau
Frica puternica de moarte
Senzatia ca esti coplesit
Simptome cognitive
Dificultate de concentrare
Dezorientare
Gandire repetitiva
Simptome fiziologice
Dureri de cap, migrene
Senzatie de nod in gat
Dureri abdominale, greata, indigestie, diaree
Palpitatii, dureri in piept, tahicardie
Oboseala, senzatie de sfarseala
Modificari ale ritmului de somn

Repet: Cel mai bine ar fi sa le spui părinților tai și sa te ducă la doctor. Nu poate nimeni sa-ti dea un diagnostic corect pe TPU sau pe un alt site de genul.

| Mirae a răspuns:

Am avut o perioadă în care am pățit aceleași lucruri. Pe mine m-a ajutat foarte mult muzica, melodiile mai relaxante și vesele, îți recomand și puțin efort fizic, dar nu exerciți non-stop, care te fac să transpiri și cel mai important, încearcă să vorbești mai mult cu familia ta, ei sunt mereu pe lângă tine, deci ai cu cine vorbi, puțină conversație ajută foarte mult. Sper că te-am ajutat

| anonim_4396 explică (pentru Mirae):

Mulțumesc