| Codrinash a întrebat:

Salutare!
As dori si eu o cura de slabire, dar de la cei ce au folosit una, nu de pe net luate.chestia este ca as vrea sa dau jos doar burta, ea este putin cam mare. Tin sa precizez ca nu sunt gras, adica am 1, 97 si aproximativ 90 de kilograme, dar burta e putin cam mare!
Si as dori sa se tina cont si de faptul ca lucrez 10 ore pe zi, adica nu as vrea ca dupa 2 zile de cura sa lesin big grin.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Valisha18 a răspuns:

Am sa-ti spun un fel de ''dieta'' pe care am tinut-o si eu: Mic dejun:Un castron cu lapte si cereale, si un baton cu ciocolata in caz ca nu te satura. Pranz: Branza si rosii, cateva felii de ardei, o tableta de ciocolata. Cina: un ou fiert, o limonada ( incerca sa bei cat mai multe lichide, deoarece iti umplu burta dar nu te ingrasa, asa ca o sa fii satula si slaba!), un iaurt si o banana. Acum, evident, nu o sa poti manca mereu aceleasi lucruri, darlucrurile pe care trebuie sa le mananci mereu si sa nu le inlocuiesti sunt: cerealele, branza si rosiile, iaurtul si oul fiert. Evita untul, cartofii, carnea de porc ( o poti inlocui cu cea de curcan), painea ( inlocuieste-o cu painea integrala) si bea cat mai multa apa si lichide si mananca cat mai multe fructe si legume. Sper ca ti-am fost de ajutor! PS: Incerca sa alergi dimineata 15 min., chiar are efect!

7 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Codrinash, buna,
Inteleg, de aceea nu doresc sa-ti indic vreo cura de slabire, deoarece nu doresc sa te vad cazut pe jos si/sau lesinand, din cauza aceasta, dar in ciuda a toate astea, iti indic vizita la medicul nutritionist si/sau de familie, care va stie ce sa-ti ofere si/sau va stie ce sa te sfatuiasca!
Intotdeauna sa tii cont de faptul ca, nu tot ce se potriveste la x sau y, poate fi bun si la tine insuti. happy
Multumesc pentru intelegere,
Sanatate!

| danutza_2917 a răspuns:

Incearca asta http://aloeveraforever.ro/cum-am-slabit-35kg, te ajuta sa slabesti sanatos si te vei simti mai energic chiar daca vei manca in cantitati mai mici. Bafta!

| Stein a răspuns:

Nu ai cum sa dai numai burta jos daca vrei sa slabesti trebuie sa slabesti pe tot corpul iar exercitiile precum abdomenele nu te vor ajuta prea mult deoarece acelea sunt pentru muschi... avand in vedere ca lucrezi 10/24 trebuie doar sa ai o alimentatie corecta bea mai multa apa ca sa fi bine hidratat(eu beau un pahar la o jumate de ora/1ora) o sa iti piara pofta de mancare fiinda o sa fi "incarcat" cu apa
sper ca te.am ajutat

| coliflor a răspuns:

In farmaciile naturiste exista un sirop de artar pe care il bei cu apa si zeama de lamaie, costa in jur de 50 euro un litru, 7 kg in 7-10 zile am pierdut eu, succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nevoie de cura de slabire, ci doar de putina atentie la alimentatie si ceva exercitii fizice(le pot face si baietii):
Pentru partea superioara a abdomenului:
-http://www.youtube.com/watch?v=Ss_yNisUL48 incepe cu 20-30 si avanseaza pe parcurs la 70-80.
Pentru partea inferioara a abdomenului:
-http://www.youtube.com/watch?v=mluijhFQbm4&feature=related incepe cu 50(sunt foarte usoare)si avanseaza pe parcurs la 150. Poti face mai multe repetari(din ambele exercitii), daca consideri ca e cazul.Indicat ar fi ca exercitiile sa se faca o data la doua zile,nu zilnic,dar avadu-ti in vedere programul incarcat, fa-le cat de des poti. Spre exemplu, daca ai 5 zile libere,fa-le zilnic, dupa care poti sa nu le mai faci o anumita perioada in care programul este prea incarcat si nu-ti permite lucrul acesta, pentru a reveni la ele cand ai posibilitatea si asa mai depate.Programul de exercitii va fi,cel mai probabil,haotic,dar avand in vedere ca programul tau este si asa prea incarcat,nu prea ai de ales.
Din punct de vedere al alimentatiei,elimina produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chips-urile, sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci, alune sau fistic.In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte si dupa masa,in special,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii, nici prea mult, nici prea putin(astfel vei asigura organismului energia necesara si vei preveni aparitia multor complicatii). Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din comert,poti lua branzeturi(braza sau cascaval,mai rar branza topita),unt(uneori margarina)si,bineinteles, paine, fructe si legume.Mai poti lua uneori(dar cat mai rar)si salam,parizer sau sunca presata,desi nu sunt recomandate; atata timp cat nu depasesti necesarul,nu vor determina luarea in greutate.Cel mai bine, in schimb, ar fi sa-ti iei mancare gatita de acasa(atata timp cat ai aceasta posibilitate). Numai bine.

| Codrinash explică:

Sfaturile mi-au fost foarte utile pana acum.dar as dori sa mai intreb : Ce pot manca din comert? ca voi fi nevoit si sa intru intr-un magazin si sa imi iau una-alta