| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Aseară, mi s-a întâmplat ceva ce mi se întâmplă destul de des și anume paralizez în timp ce adorm. Cand spun ca paralizez, mă refer că nu mai am control asupra a nimic din corpul meu, nu mai imi simt nici inima că bate, nu mai pot să-mi mișc trupul, mâinile și picioarele, câteodată nu pot să-mi închid nici ochii, dar după câteva secunde mă lasă. Imi poate explica cineva ce se întâmplă? Apropo, nu este paralizie in somn pentru că știu cum se simte că am mai pățit. Este o formă mai ușoară cred, dar nu găsesc nimic pe Internet care să explice fenomenul ăsta, iar la doctorul de familie nu mă duc că la cum este, mă interneaza imediat la un spital de psihiatrie laughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Deja ai spus chiar tu: paralizia somnului. Exista diferente de manifestare de la o persoana la alta si mai ales daca este asociata sau nu si altor tulburari ale somnului. Exista foarte multe documentare si materiale despre aceste subiecte asa ca daca ai curiozitatea de a aprofunda subiectul, o poti face.Este destul de complex, dar absolut fascinant (sau poate asa mi se pare mie).
Nu te interneaza nimeni la psihiatrie pentru asta laughing
Dar daca suferi de tulburari ale somnului, nu ar fi rau sa vizitezi un psihiatru.
Numai bine!

| fyp a răspuns (pentru Floridori):

Mulțumesc de răspuns! Si apropo de spitalul de psihiatrie, medicul meu de familie e in stare, nu o subestimezlaughing

| Floridori a răspuns (pentru fyp):

Cu placere!
Cu toate ca am mai cunoscut medici de familie asa, deci te cred laughing nu medicul de familie decide internarea la psihiatrie.Internarea involuntara se face in baza anumitor motive solide si doar psihiatrii sunt in masura sa evalueze aceste conditii, deci, daca doresti sa mergi la psihiatru, ii poti cere trimitere fara grija.
Din pacate, in Romania nu exista atat de multi specialisti in somnologie si aceste probleme ii sunt adresate psihiatrului, sau daca exista o afectiune fizica care le cauzeaza, neurologului sau neurochirurgului.
Numai bine!