| gabriel005 a întrebat:

Salutare. Astazi mi-am schimbat dioptriile la ochelari(am miopie). Am avut -2 la ambii ochi si acum am -2.50 la stangul si -2.25 la dreptul. Problema este ca nu ma simt bine cu ei.
Nu prea stiu sa explic, dar parca as avea lupe... ma simt dezorientat. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai facut asta dupa un consult medical si la recomandarea medicului sau ai facut-o de capul tau? Vezi sa nu fie inversate.

| MadRaven a răspuns:

Dioptriile au fost stabilite de un medic oftalmolog? Dacă da, atunci probabil durează puțin până te obișnuiești cu noile lentile. Eu de fiecare dată când îmi schimb ochelarii îi port încetul cu încetul. Azi o oră, mâine două și tot așa până îmi obișnuiesc ochii și îi pot purta definitiv.