| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare!
Cam cât ar costa sa îmi fac 7-8 dinti?
Unul e lipsa numai ca a mai rămas o bucățică din el, mai am o măsea dar nu știu dacă poate fi salvata 100% ca mi-a zis desntista ca îmi lipsește un perete de dinte și lângă el mai este una cariată, mai am câteva carii medii sau mici!
Menționez ca sunt din orașul Huși județul Vaslui, oraș mic
Cred ca o sa îmi fac și un detartraj cred

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai sunt p gramada de lucat la tine!
Una sau doua extractii de masele, apoi implanturi dentare ori coroana, carii de rezolvate... decizia o iei la fata locului in functie de ce-ti spune stomatologul, dupa ce te consulta si-ti spune exact ce optiuni ai, si cat costa fiecare optiune.

| nyoentox2002 explică (pentru Violleta2022):

Dacă nu îmi ia mai mult de 1500-2000 lei e ok

| nyoentox2002 explică (pentru Violleta2022):

Mamei nu i-a luat mult, avea foarte multe masele stricate, la mine e mica toată, ea și-a pus mai mulți dinti și un total i-a luat cam 3700 lei cam asa!

| Violleta2022 a răspuns (pentru nyoentox2002):

La 7-8 dinti unde trebuei sa scoti si sa pui implant sau coroana, ma indoiesc ca te costa atat de putin.
Una este sa repari mai multe carii si alta este sa faci implant dentar sau coroana, cand ai lipsa atatia dinti.

| nyoentox2002 explică (pentru Violleta2022):

Nu îmi lipsesc 8 dinti, îmi lipsește unul și încă la unul trebuie coroana dentara cred ca ii lipește un perete de dinte! Restul îs cariati

| Violleta2022 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Pai, mergi al dentistul mamei tale si dupa ce se uita in gura ta si face lista cu tot ce-i de facut pentru fiecare dinte sau masea, si-ti poate spune si pretul final.

| nyoentox2002 explică (pentru Violleta2022):

Trebuie sa merg la Vaslui sa fac radiografie, eu sunt din orașul Huși laughing)

| Violleta2022 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Si care-i problema?
Mergi la medicul de familei sa ceri trimitere la un spital sau un centru medical mai mare, care are si aparatura de facut raze.