| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, ce alimente ar fi folositoare/exercitii pentru a da grasimea jos de pe picioare (inclusiv fund)? Si inca ceva, deficitul caloric ajuta in cazul asta? (Pentru fund si picioare)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu daca pui benzina intr o masina o sa ai mai putina benzina nu?

| Celcestietot a răspuns:

Sa crezi tu ca slabesti murind de foame si nefacand miscare. Bafta cu viata SF. Asa sunteti cat mai multi in ziua de azi, vreti sa slabiti nedepunand efort.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nu m-am referit la murit de foame si stand degeaba happy Chiar am intrebat daca imi puteti recomanda alimente/exercitii.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Alimente sărace în calorii ci 50% fata de ce mănânci acum. Exerciții : forfecari, genuflexiuni, ridicări de picioare, statul la perete etc.

| Ineys a răspuns:

Daca mergi la un nutritionist merge fara miscare. Daca te apuci tu de un regim de capu tau fara suplimente si stand toata ziua in pat, slabe sanse, spre 0 chiar.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Ineys):

A spus clar alimente/exercitii dar nu asta e principalul motiv de raspuns
Daca ai destule cunostinte de biologie nu mai trebuie sa dai bani la nutritionisti pe care si asa nu-mi inspira incredere majoritatea

| Ineys a răspuns (pentru LupusDei1993):

Daca ai suficiente cunostinte de biologie nu slabesti.

Eu am ajuns la 75 de kg de la 85 cu regim + suplimente "naturiste" gen siropuri, ceaiuri, alte minuni d-astea date de nutritionist pe care nu stiu daca le poti gasi peste tot.

Ba chiar sa fiu sincer mai mancam si dulciuri in timpul regimului. I'm only human, csf.

Dupa ce am renuntat la suplimente si am continuat cu regimul nu am mai slabit deloc, doar mi-am pastrat greutatea la care am ajuns. Desigur, nici cand luam suplimente nici dupa ce m-am lasat de ele nu am facut nici un fel de miscare.

Se poate slabi si stand in pat daca esti in deficit caloric si respecti un regim, dar destul de greu. Suplimentele alea te ajuta in mare parte sa te abtii de la mancat, iti taie din foame si d-astea. Tin minte ca la final imi daduse niste pastile din... ceai verde cred sau ceva de genu, si alea chiar faceau "minuni" dadeam kilograme pe saptamana jos. Inca nu sunt sigur in privinta lor cat de naturale erau, dar ma rog. laughing

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Ineys):

Eu am numai o zi pe saptamana in care fac repaus mai mult.
Nu numai ca fac deficit caloric putin, dar fac si miscare cat cuprinde.
Iar pana ma definesc, o sa ma axez si mai mult pe masa musculara, gen cam dublu pe cat fac momentan.
Iar la ce mananc, iau cate putin din toate. (mai putin paine, dulciuri, anumite mancaruri si fast food)

| Ineys a răspuns (pentru LupusDei1993):

Eu nu mai mananc deloc paine si fast-food. Bine, in teorie, sau cel putin pe parcursul regimului. De cand m-am lasat de regim, mi-a mai scapat cate o sharoma... Dar de paine m-am lasat complet, si acum nici nu-i mai simt nevoia. Am auzit anumiti oameni cum ca ei nu pot manca fara paine, dar nu-i inteleg. Din toate alimentele, cred ca painea ingrasa cel mai mult, mai ales ca majoritatea mananca 1 jumate de paine la 1 masa.

Ce miscare faci? Sala ceva? Sau plimbari/alergari pe afara, bicicleta + exercitii acasa, etc?

| Cosmin86 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Daca te axezi pe masa musculara trebuie sa mananci mult, nu "putin din toate", ci cantitati mari.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Cosmin86):

Esti penibil.
Intrebarea este despre SLABIRE DE GRASIME, nu ingrasare cu masa musculara.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Ineys):

Eu sincer iti spun ca shaorma e cea mai sanatoasa pe langa mcdonalds sau altele de acest gen, daca ingredientele sunt bune.

Sala am facut un an doar, anul trecut. Eu ori merg pe jos foarte mult, ori merg cu bicicleta ca sa fac cardio.
Iar pentru zilele dedicate la masa musculara (3 pe saptamana) flotari, tractiuni in apa, abdomene, si in curand ma gandesc sa-mi iau o gantera.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu exista "ingrasare cu masa musculara", exista doar ingrasare cu grasime.

Poti creste 20kg in greutate FARA sa se considere "ingrasare", asta inseamna "crestere in masa musculara".

Tu nu stii sa te exprimi, inventezi termeni si apoi tot tu te enervezi si jignesti laughing

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da am gresit.
Uite, nu e despre crestere in masa musculara, ci slabirea sau subtierea grasimii de pe corp. E bine asa?

| Ineys a răspuns (pentru LupusDei1993):

Da, ai dreptate, pana la urma e niste carne coapta, salata, rosii, ceapa, castraveti, etc, dar are sosurile care o cam strica... + lipia aia, de aia prefer sa-mi iau la farfurie... Practic iti imprastie toate alea intr-o farfurie, dar macar nu mai e lipia.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Alta viata.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Ineys):

Lipia e practic paine nedospita, acum depinde si ce alte ingrediente are.
Sosul nu e asa de rau, si de obicei nu are asa multe calorii (ma refer la cel alb cu usturoi)

| anonim_4396 explică (pentru LupusDei1993):

Mersi pentru implicare happy Oricum, alergatul e benefic pentru slabit in zona abdomenului si a fundului?

| LupusDei1993 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cardio te ajuta sa slabesti de peste tot.

| LupusDei1993 a răspuns:

Cardio, mult mult cardio si inot.
Nu exista alimente minune, sorry.