| SKuLL909 a întrebat:

Ok. Fiind mai cu frica de dentist, mai cu frica de necunoscut cum s-ar zice, vin aici si ridic o intrebare... doar pentru a sti la ce sa ma astept.
Am avut o masea destul de afectat, efectiv aveam o gaura in masea unde putea intra si un bob de piper lejer. M-am dus la dentist si.a fost cam asa. Nu anestezie, facut totul "pe viu", mi s-a curatat maseaua si... tot pe viu mi s-a scos nervul. Cel putin asta cred ca voia dna. doctor. Mi-a pus un medicament pentru am imi omora ce a mai ramas din nerv si o plomba temporara. Deasemeni am fost programat peste cateva zile, pentru a actiona medicamentul. Ajuns in ziua respectiva, surpriza. nervul era inca "viu" si a trebuit sa se repete procesul, de data aceasta cu o programare de 2 saptamani. Maine trebuie sa ma duc iarasi la dentist. La ce sa ma astept? Inca simt dintele, adica..cand il lovesc simt o durere mica, ceea ce nu e normal..cred.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Daca nervul nu este mort, probabil o sa iti puna din nou tratamentul respectiv, pana cand nervul va muri.
Cand nervul moare, fie iti scoate maseaua, fie iti pune plomba pe canal. Oricum nu vei simti nimic.

| SKuLL909 explică (pentru OoBunnyoO):

Maseaua nu o scoate, am facut film si e buna radacina. Treaba e ca, imi apasa cu ceva ascutit, un fel de ac, nu am vazut bine. Si ma doare, atunci isi da seama daca nervul e mort sau nu.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru SKuLL909):

Da, acul respectiv il foloseste pentru a extrage nervul si pentru a curata canalul. Daca nu iti scoate maseaua, fie o va imbaca si iti va pune un pivot, fie o plombeaza. Daca o plombeaza iti va pune o plomba pe canal si una in masea.

| untu a răspuns:

Ar trebui sa te duci mai des la control, ca sa-ti puna de mai multe ori medicamentul DENTOCALM si asa veti salva maseaua!

| SKuLL909 explică:

Scuze pentru greselile de ortografie, m-am grabit.