| daniela_7403 a întrebat:

Salutare, ce e mai bun oare bigul de ras sau crema de epilat? merci anticipat(sint noua pe aici si-mi face mare placere)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Dintre astea doua, eu prefer crema. Parca dureaza efectul ceva mai mult. Oricum, amandoua sunt nasoale. fiindca nu smulg din radacina, ci doar taie de la suprafata, iar firul creste mai puternic si efectul dureaza 1-2 (lama) sau 4-5 (crema) zile; la mine, cel putin. Daca poti, incearca sa te epilezi cu aparatul sau cu benzi cu ceara.

daniela
| daniela a răspuns:

Amandoua fac cam acelasi lucru, inaltura firul de par de la suprafata pilii nu cu tot cu radacina... deci deoarece cu crema de epilata (daca este de mai buna calitate) iti poti hidrata cat de cat si pielea, iar cu aparatul de ras poti daca nu esti atanta sa-ti provoci chiar si rani uratele eu atunci cand ma grabesc i nu m timp de cosmetica folosesc crema. (atentie incearca un pic pe o portiune de piele sa vezi daca nu esti cumva alergica la ea)

pupimik
| pupimik a răspuns:

In momente de criza de timp...folosesc lama.Nu stiu daca e mai buna sau nu decat crema.Oricum..eu raman la aparatul de epilat sau la ceara calda happy

| bibitza a răspuns:

Efectul cremei de epilat dureaza 2-3 zile iar cu bigul 1-2...mai bine foloseste crema pentru ca, cu bigul te poti rani. dar cel mai bine foloseste aparatul de epilat...mai bine suporti o anumita durere cateva minute deca sa ai grija de a te face pe picioare din 2 in 2 zilewinking. bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Din cele precizate de tine, este folositor crema. Bigul poate să producă tăieturi ale pielii.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu crema dureaza mai mult pana iti creste iar, dar nu e prea mare difernta.bigul iti irita pielea din cauza lamelor. iar crema din cauza amoniacului. iar in zona intima...eu prefer bigul si am grija sa nu ma tai. mi-e frica sa incerc crema in aceasta zona pentru ca e o zona sensibila si daca ajunge putina crema acolo unde nu trebuia...cred ca te urci pe pereti.cu ceara nu am incercat si cu aparatul doare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel de proaste amandoua.
Foloseste ceara calda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu un timp am folosit bigul.Ca sa am picioare fine.Trebuia sa ma fac zilnic.Lucru care nu convine nimanui.Acum am inceput cu crema depilatoare.de la elmiplant. efectul tot atat dureaza.doar ca mi'au disparut acele bubite rosii care le aveam cand foloseam lama.Am folosit o singura data si aparatul. dar doare! Decat sa suport durere.mai bine ma fac cu crema dn 3 in 3 zile.

| lulume a răspuns:

Buna eu recomand ceara